Бафет го спаси Goldman во 2008 година, FTX денес се бори да го спаси крипто-светот

18

Неодамнешниот пад на цените на биткоинот, етерот и другите токени доведе до сложен синџир на стабилни монети, платформи за заеми и компании за трговија. Она што некогаш беше шема на токени со висок принос што може да се инвестираат одново и одново, сега е маѓепсан круг, бидејќи голем број компании во секторот не успеаја да ги исполнат барањата на своите инвеститори, пишува Лајонел Лорен за Bloomberg.

Следната фаза вклучува спасувачки пакети бидејќи големите играчи на врвот на екосистемот за крипто-шпекулации – берзи кои управуваат со милијарди долари – интервенираат за да се обидат да ја запрат паниката и да ја вратат довербата. Сем Банкмен-Фрид, ко-основач на FTX Trading, ја продолжи кредитната линија од 250 милиони долари на платформата за заеми BlockFi. Тој инвестираше дополнителни 200 милиони долари во кредит и одделно обезбеди 15.000 биткоини како револвинг заем на Voyager Digital, заемодавач на криптовалути со седиште во Торонто, кој должи 660 милиони долари од проблематичниот дигитален хеџ фонд Three Arrows Capital.

Во меѓувреме, Чангпен Жао, шеф на конкурентната берза Binance, зборуваше за „одговорноста“ да им се помогне на засегнатите крипто-компании, по обештетувањето на жртвите од играта Axie Infinity претходно оваа година.

Поддржувачите истакнуваат дека ова додава сигурност кон пазарот вреден трилиони долари. „Бенкмен-Фрид е новиот Џон Могранд“, рече Ентони Скарамучи, мислејќи на банкарската криза во 1907 година во која Морган и неговите колеги ветија свои пари за да ја вратат вербата во финансискиот систем. Други го споредуваат со поддршката на Ворен Бафет за Goldman Sachs во 2008 година.

Сепак, крипто-компаниите сè уште не се премногу големи за да пропаднат.

Банкмен-Фрид очигледно има длабоки џебови, но неговото богатство е речиси целосно врзано за криптовалутите: според Блумберг, 6,6 милијарди долари доаѓаат од неговиот удел во FTX со седиште на Бахамите, 2,1 милијарди долари од нејзината посебна подружница со седиште во САД. FTX, една милијарда од Alameda и 420 милиони долари од неодамна стекнатиот удел во апликацијата за тргување Robinhood.

Логично е дека тој би сакал или да избира зделки од урнатините или да направи јавна демонстрација на својата вера во иднината – имајќи предвид дека неговото сопствено богатство е во прашање. Ако FTX исто така потроши стотици милиони долари на спортски спонзорства, како што е FTX арената во Мајами, тоа е знак дека многу се потпира на шпекулативната побарувачка за да продолжи во крипто-светот – исто како што прават некои компании, кои се во тешкотии.

Сепак, ова не е знак на одобрување или систематска мерка на претпазливост, како што е интервенција на JPMorgan или Berkshire Hathaway.

На крајот на минатата година, BlockFi имаше околу 10 милијарди долари во средства, кои плаќаат камата; 250 милиони долари обезбедени од Бенкман-Фрид претставуваат нешто повеќе од 2 отсто од таа бројка. И покрај коментарите на BlockFi за „Блумберг Њуз“ дека ова е „голема бројка“ што го „зајакнува“ нејзиниот биланс, повеќе звучи како компанија која додава долгови затоа што и треба готовина. Компанијата соопшти дека по „позитивниот готовински тек“ во мај, била под „сè поголем“ притисок.

И додека приходот на FTX од 1 милијарда долари годишно носи огромна тежина во крипто-кредитирањето, тој не изгледа како компанија регулирана од Волстрит во однос на кредитниот ризик.

Седиштето на FTX е на Бахамите бидејќи, според „Њујорк тајмс“, 80 отсто од приходите доаѓаат од инструмент за тргување кој останува нелегален во САД. И покрај прометот, таа е рангирана на 22-то место од Kaiko во однос на индикаторите како што се контрола на ризикот, безбедноста и квалитетот на податоците. И незаборавното објаснување за профитабилноста на Бенкмен-Фрид во април звучеше како „Понзи шема“ на Мет Левин. Дали е ова навистина новото лице на Волстрит?

Ова не значи дека Бенкмен-Фрид не е лукав инвеститор; тој очигледно успеал да развие успешни стратегии за тргување и да најде облози кои се исплателе, вклучително и скапата одлука да купи Solana за три долари по паричка (цената оттогаш се зголеми за повеќе од десет пати).

Но, споредувањето на FTX со JPMorgan или Ворен Бафет, па дури и со Федералните резерви – чие создавање беше поттикнато од пазарната паника во 1907 година – е погрешно. Овде нема ништо што би го запрело натамошниот пад на цената на биткоинот, ниту пак ништо што сугерира дека FTX и другите би биле имуни од последиците, се вели во анализата на „Блумберг“.