Бајден: Инфраструктурниот план ќе ја избрише инфлацијата

29

Претседателот Џо Бајден призна дека Американците го чувствуваат притисокот на инфлацијата и недостигот на стоки, ветувајќи дека неговото неодамна потпишано законодавство за обновување на инфраструктурата е дел од неговиот план за надминување на проширените ефекти од пандемијата на коронавирус, пишува Блумберг.

„Многу луѓе остануваат вознемирени од економијата и сите знаеме зошто“, рече тој во средата кога го посети пристаништето Балтимор за да ги поттикне инвестициите во инфраструктурата што ќе ги ублажат тешкотиите во синџирот на снабдување.

Неговото појавување на пристаништето Балтимор најверојатно ќе биде почеток на турнејата низ земјата, чија цел е да ја промовира неговата законодавна иницијатива, која минатата недела доби зелено светло од Конгресот.

Бајден рече дека неговиот план ќе го подобри транспортот на производи и залихи од странство и во самите Соединети Држави. Тоа, пак, ќе доведе до пониски цени, намален недостиг и нови работни места, рече тој.

Оваа порака е важна, особено откако вчера владините податоци покажаа дека потрошувачките цени во октомври пораснале за 6,2% на годишно ниво. Инфлацијата се интензивираше со отворањето на економијата по пандемијата на коронавирус, што претставува огромен предизвик за владата на Бајден, која вели дека порастот на цените е само привремен.

Потрошувачите „гледаат повисоки цени“ и кога одат во продавница или одат на интернет, не можат секогаш да го најдат она што го сакаат и кога го сакаат“, рече Бајден. „Сè, од галон бензин до векна леб чини повеќе“, призна Бајден вчера. „Сè уште се соочуваме со предизвици и мораме да се справиме со нив“, додаде тој.

Иако инфлацијата е „реална“ и „еден од најитните економски проблеми на американскиот народ“, исто така има многу добри знаци во економијата, рече тој. „Работните места растат, платите растат, вредностите растат и заштедите растат“, рече тој.

Една од тешкотиите во намалувањето на инфлацијата се пренатрупани пристаништа. Бродовите чекаат долго време за да ја истоварат својата роба, што доведува до недостиг на производи и доведува до празнење на полиците на продавниците.

Нацрт-законот за инфраструктура, кој Бајден планира да го потпише на двопартиска церемонија во Белата куќа во понеделник, е дел од „планот да се заврши работата за да се вратиме во нормала по пандемијата и да имаме посилна економија отколку што некогаш сме имале“, тој додаде.

Посетата на претседателот имаше за цел да ги покаже придобивките од инвестицијата од 550 милијарди американски долари што земјата ќе ги обезбеди низ целата земја. Со нови кранови и второ пристаниште на длабочина од 50 метри, пристаништето во Балтимор ќе може да прими некои од најголемите контејнерски бродови во светот.

Но, настанот на крајот беше засенет од извештајот во средата наутро (локално време) кој покажа дека цените се зголемуваат со најбрзо темпо во последниве 30 години, а индексот на потрошувачките цени се забрза за 6,2% во октомври во однос на претходната година, според Министерството за труд.

Бајден тврдеше дека подобрувањата во Балтимор и другите американски пристаништа ќе помогнат да се подобрат проблемите со синџирот на снабдување, за кои рече дека дополнително се влошиле од пандемијата. Странските добавувачи и шпедитерите понекогаш се попречени од вирусот, додека домашната побарувачка се промени бидејќи многу луѓе трошеа помалку долари во ресторани и на услуги.

„Ковид-19 го промени начинот на кој ги трошиме времето и нашите пари“, рече тој.

Во исто време, според претседателот, Американците веќе имаат повеќе пари за трошење.

„Се испорачуваат повеќе производи од кога било досега. Тоа е затоа што луѓето имаат малку повеќе од минатата година. И тоа е добра работа“, додаде претседателот.