Белата куќа има план за јахтите на руските олигарси

50

Белата куќа претстави правен пакет кој ќе и овозможи на владата да го продаде имотот запленет од руските олигарси, како и приходите од тоа да ги користи за воена и хуманитарна помош за Украина, јавуваат медиумите.

Соединетите Држави веќе запленија имот од милиони долари од богатите Руси кои се тесно поврзани со претседателот Владимир Путин. Тие и другите влади се надеваат дека финансискиот притисок врз тие поединци ќе се претвори во политички притисок врз Путин, што потенцијално ќе ја намали неговата моќ.

Предлогот доаѓа откако Претставничкиот дом со големо мнозинство гласаше да се повика администрацијата на Бајден да го ликвидира запленетиот имот со цел да и помогне на Украина. Ова вклучува одредби кои ќе го поедностават процесот на конфискација на имотот на олигарсите, ќе го прошират имотот што е предмет на заплена и ќе ги намалат одредени дупки во избегнувањето на санкциите.

По руската инвазија на Украина, САД и неколку други земји воведоа нови санкции за руските олигарси и субјекти кои директно ја поддржуваат војната на Кремљ.

Како изгледа во бројки

Повеќе од десетина јахти, вредни околу 2,5 милијарди долари, на руски олигарси се запленети во неколку земји низ светот од почетокот на вооружениот конфликт, а се очекува да бидат запленети и повеќе.

Милиони долари и други средства се исто така санкционирани од американските и другите влади.

Белата куќа соопшти дека земјите-членки на Европската унија пријавиле замрзнување на имот во вредност од повеќе од 30 милијарди долари, вклучително и речиси 7 милијарди долари во чамци, хеликоптери, недвижен имот и уметнички дела.

Сега размислуваат што да прават со запленетиот руски имот, а други земји исто така предлагаат ликвидираните средства да се искористат за помош на украинските бегалци или за обнова на земјата.

На почетокот на март Министерството за правда формираше руска работна група за спроведување на санкциите.

Таа го направи своето прво големо заплена на руски имот на почетокот на април, откако ја презеде контролата врз јахтата од 90 милиони долари во сопственост на олигархот и милијардер Виктор Векселберг со помош на шпанските службеници за спроведување на законот.