Безос го менува извршниот директор на Вашингтон пост

16

„Вашингтон пост“ објави дека од следната година нов извршен директор ќе биде еден од медиумските ветерани Вилијам Луис.

Пост се наоѓа на критичен момент бидејќи се бори со финансиски проблеми, брзо менување на медиумската средина и претседателските избори во САД, пишува Си-Ен-Ен.

„Водењето на овој храбар медиумски бренд значи градење посветеност на залагање за висококвалитетно новинарство и зачувување на нашите демократски вредности, истовремено развивајќи го бизнисот на The Post и унапредување на неговото влијание врз следната генерација и пошироко“, рече Луис во изјавата.

Луис ќе го преземе кормилото на еден од најпознатите медиумски брендови во земјата во време на промени за американското новинарство воопшто и особено за Вашингтон пост, каде што отпуштањата, намалената читателска публика и високите трошоци го нарушија моралот.

Проблеми во пост-Трамп ерата
Луис, основач, извршен директор и издавач на „The News Movement“ фокусиран на Gen-Z, е поранешен извршен директор на Dow Jones и издавач на Wall Street Journal. Долго време работеше во британските медиуми во сопственост на Руперт Мардок, а своевремено беше споменуван и како нов директор на Би-Би-Си.

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос го купи „Вашингтон пост“ во 2013 година, а тиражот на весникот порасна во следните години, особено откако поранешниот претседател Доналд Трамп ја презеде функцијата.

Сепак, весникот од главниот град на САД се бореше да ја задржи читателската публика во ерата по Трамп.

Безос е оптимист
Привремениот извршен директор Пети Стоунзифер откри дека весникот „ги надминал трошоците, со опаѓање на читателската публика и опаѓање на дигиталната публика за неверојатни 28 проценти од 2021 година“.

„Пред десет години, се обврзав на иднината на Пост, инспириран од неговото амбициозно и доследно новинарство“, рече Безос во изјавата што ја објави Вашингтон пост. „Денес, уверен сум во таа иднина, знаејќи дека е во рацете на Вил, исклучителен, жилав директор во индустријата, чија позадина во тешко, наградувано новинарство го прави вистински лидер во вистинско време“.