Безос продаде акции на Амазон во вредност од две милијарди долари

19

Основачот на Amazon.com, Џеф Безос, продаде околу 12 милиони акции на онлајн трговецот и компанијата за облак услуги за приближно 2 милијарди долари, соопшти компанијата во поднесувањето во петокот, набргу откако тој го претстави планот за продажба на своите акции во текот на следната година.
Продажбата е извршена во среда и четврток, покажуваат документите.

Минатата недела Амазон соопшти дека Безос ќе продаде до 50 милиони акции на компанијата.

Планот за продажба, кој подлежи на одредени услови, е усвоен на 8 ноември 2023 година, а треба да биде завршен до 31 јануари 2025 година, се вели во последниот годишен извештај на компанијата.

Безос, кој се повлече од функцијата извршен директор на компанијата и ја презеде функцијата извршен претседател во 2021 година, го основа Амазон како продавач на книги во 1994 година.

Тој во моментов е втор најбогат човек во светот со нето богатство од 200 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг.