Бил Гејтс нема ниту една криптовалута и објасни зошто

121

Милијардерот Бил Гејтс, ко-основач на „Мајкрософт“, објасни зошто не поседува никаква дигитална валута односно зошто не инвестира во криптовалути.

Тој рече дека не инвестира во криптовалути затоа што сака да инвестира во работи со „вредни резултати“ и кои даваат одреден придонес во општеството.

„Сакам да инвестирам во работи кои имаат вреден резултат. Вредноста на компанијата се заснова на тоа како тие прават одлични производи. „Вредноста на криптовалутата е токму она што друго лице одлучува дека некој друг ќе плати за тоа, така што придонесува за општеството како другите инвестиции“, рече тој.

Бил Гејтс претходно изрази скептицизам за биткоинот.

Изјавата на Гејтс дојде во средината на извештајот за падот на криптовалутите, но ситуацијата се подобрува во последните денови.

Агенциите известуваат дека биткоинот забележа најголем раст во последните две недели, приближувајќи се до нивото од 31.000 долари денес, бидејќи кинеското олеснување на мерките за коронавирусот го поттикна ентузијазмот на инвеститорите за инвестирање во поризични средства.

Најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација зајакна за дури 5,8 отсто на 30.858 долари на денешното тргување во Лондон, пренесува „Блумберг“.

Бил Гејтс претходно предупреди да не се инвестира во криптовалути
Гејтс претходно ги предупреди луѓето да не инвестираат во криптовалути, особено оние со „помалку пари“ или оние кои не се толку богати како Илон Маск.

Гејтс предупреди и за влијанието на криптовалутите врз животната средина. бидејќи во 2021 година, рударењето на крипто сочинуваше 0,5% од електричната енергија што се користи на глобално ниво.