Бил работник кај Бил Гејтс, а сега може да го надмине по богатство

68

Поранешниот помошник на Бил Гејтс наскоро може да го надмине светски познатиот ко-основач на Мајкрософт и неговиот поранешен шеф во однос на нето вредноста. Богатството на Стив Балмер порасна за околу 29 милијарди долари оваа година на околу 115 милијарди долари, што го става на петтото место на индексот на милијардери на Блумберг. Тој сега е зад Гејтс, на четвртото место со 121 милијарда долари, за само 6 милијарди долари, во споредба со 17 милијарди долари пред три месеци. Балмер моментално е побогат од Лери Елисон (114 милијарди долари), Ворен Бафет (111 милијарди долари), Лери Пејџ (110 милијарди долари), Марк Цукерберг (108 милијарди долари) и Сергеј Брин (105 милијарди долари), покажува индексот.

Балмер се приклучи на Мајкрософт во 1980 година како асистент на претседателот, иако служеше повеќе како деловен менаџер отколку како личен асистент. Тој првично договорил основна плата од 50.000 долари плус 10% зголемување на профитот што го остварил, но кога неговиот удел во профитот станал преголем, тој се согласил да го замени за значителен удел во капиталот, според Форбс.

Доверливиот советник на Гејтс постојано се искачуваше низ рангот за да стане извршен директор на Мајкрософт во 2000 година. Тој се повлече од функцијата во 2014 година со 333 милиони акции, или 4% од акциите, покажуваат регулаторните документи. Блумберг проценува дека тој ги задржал повеќето од тие акции, што му дава позиција вредна повеќе од 100 милијарди долари денес, врз основа на моменталната цена на акциите на Мајкрософт. Веројатно, со текот на годините има собрано и дивиденди во вредност од милијарди долари.

Богатството на Балмер се зголеми оваа година делумно поради бумот на вештачката интелигенција, кој ги зголеми акциите на Мајкрософт. Инвестицијата на компјутерскиот гигант во ChatGPT родител OpenAI оваа пролет поттикна надежи дека може да ја наруши доминантната позиција на Alphabet на сопственикот на Google во пребарувањето на Интернет, со што акциите на Microsoft се зголемија за 38% во изминатите 10 месеци.

Вреди да се напомене дека Балмер е аномалија меѓу 10-те најбогати луѓе на листата на богаташи на Блумберг. Илон Маск, Бернард Арно, Џеф Безос и други го должат своето богатство на удели во компании што ги основале или сè уште ги водат, додека Балмер не е основач или актуелен извршен директор на Мајкрософт.

Ако навистина го прескокне Гејтс, кој го диверзифицирал своето богатство од акциите на Мајкрософт и донирал големи суми на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс и други добротворни организации, навистина би бил редок случај некој вработен да стане побогат од основачот на неговата компанија.

Фото: Facebook