Binance ќе ги суспендира трансферите во долари

59

Binance, најголемата светска крипто берза, ќе ги суспендира депозитите и исплатите во американски долари, објави компанијата во понеделникот, без да наведе причина за одлуката.

„Од 8-ми февруари, ние привремено ги суспендираме банкарските трансфери во УСД“, изјави портпаролот на Binance за CNBC. „Директно се известуваат засегнатите клиенти. Компанијата соопшти дека „0,01% од месечните активни корисници користат банкарски трансфери во УСД“ и додаде дека „напорно работиме за да ја вратиме услугата и да работи што е можно поскоро“.

Binance US, единица на компанијата регулирана од Мрежата за спроведување на финансиски криминал на Министерството за финансии (FinCEN), објави во твит дека не е засегната од суспензијата. Затоа, овој потег се однесува само на клиенти надвор од САД кои префрлаат пари на или од банкарски сметки во долари.

Податоците од Arkham Intelligence покажуваат дека имало остар скок во одливите од крипто-паричниците на Binance по објавувањето, бидејќи милиони стабилни монети поврзани со долари како Tether и USDC се влеале во конкурентните берзи или индивидуални паричници.

Нето одливот на Binance во американски долари беше над 172 милиони долари за тој ден, врз основа на податоците од DefiLlama. Тоа е мала сума пари за компанија која има крипто средства во вредност од 42,2 милијарди долари, според Arkham Intelligence.

„Сè уште сме многу нето позитивни на нето депозитите“, рече портпаролот. „Одливот секогаш започнува кога цените почнуваат да се израмнуваат по биковски пазарен пресврт каков што видовме минатата недела кога некои корисници земаат профити“. Биткоинот се зголеми за повеќе од 38% во јануари, неговиот најдобар месец од октомври 2021 година.

Токенот на Binance, BNB, во голема мера не беше погоден од вестите, остана стабилен на околу 328 долари.

Фото: Facebook