Биткоинот е подготвен да ја испрати својата најдобра недела од октомври

83

Биткоинот е на пат да ја испрати својата најдобра недела од октомври минатата година, поддржан од општо враќање на апетитот за ризик на глобалните пазари, пишува „Блумберг“.

Цената на криптовалутата е зголемена за повеќе од 13% за неделата, а доколку овој раст се одржи, зголемувањето ќе биде најголемо за таков период од 2021 година.

Од 8 часот по наше време, токенот додаде 7,8% на својата вредност во последните 24 часа на 21.844 долари, според податоците на CoinDesk. Во еден момент за време на азиското тргување, неговите добивки успеаја да ги надминат оние на сите главни алткоини. Откако најголемата криптовалута по пазарна капитализација падна под 18.500 долари минатиот четврток, додаде 16% на својата цена.

Други монети како што се Етер, Аваленч и Солана, исто така, имаа силно претставување во последниве денови, помагајќи да се врати капитализацијата на пазарот на криптовалути над 1 трилион долари, покажуваат податоците на CoinGecko.

Се чини дека инвеститорите ги прифатија записниците од последниот состанок на Федералните резерви, објавен во средата, сосема позитивно, забележува CoinDesk. Според нив, се чини дека се уште постои одреден страв од посветеноста на централната банка за построга монетарна политика.

Индексот S&P 500, од своја страна, објави четврти последователен ден на добивки во четвртокот во услови на јасна корелација со криптовалутите.

Сепак, цената на Биткоинот останува за 50% пониска во 2022 година, под влијание на заострувањето на монетарната политика на многу места низ светот и серијата удари врз компаниите во овој сектор.

Пазарите на ризик генерално се опоравуваат, и поради таа причина, „не е изненадувачки што криптовалутите се зголемуваат“, коментира Бен Мекмилан, главен инвестициски директор на IDX Digital Assets. „После серија лоши вести и големи ликвидации, многу крипто-инвеститори сè уште седат на страна и чекаат за следниот настан“, рече тој.

Во исто време, Џаред Мадфис, партнер во Tribe Capital, истакнува дека „многу од институционалните сопственици на Биткоин може да бидат особено чувствителни на начинот на кој се движи економијата воопшто“.

Ако податоците за работните места во петокот се покажат како „многу слаби, инфлацијата се враќа уште полоша, а голем број геополитички прашања кои влијаат на цените на многу од овие клучни економски средства не се подобруваат, тогаш не можам да замислам како ова ќе има „биков“ ефект врз Биткоин на краток рок“, додава Мадфис.