Биткоинот поскапува, а експериментот на Ел Салвадор со него продолжува

68

Министерот за финансии на Ел Салвадор ја бранеше стратегијата на земјата да го усвои биткоинот како законско средство за плаќање, и покрај повиците од критичарите да се откаже од експериментот со оглед на „мечкиниот пазар“ на криптовалутите, пишува „Блумберг“.

Речиси една година откако земјата се обложи на биткоин, Алехандро Зелаја рече дека дигиталната валута обезбедила финансиски услуги, во земја која главно не користи банки, а покрај тоа привлекла туристи и инвеститори. Иако малку луѓе сè уште користат биткоин како средство за размена, министерот вели дека верува во дигиталните пари и дека владата сè уште планира да издава обврзници поддржани со биткоин кои користат блокчејн технологија.

 

 

„За некои, тоа е нешто ново и нешто што не го разбираат целосно, но тоа е феномен што постои, станува се пораспространет и ќе продолжи да постои во годините што доаѓаат“, рече Зелаја во интервјуто од средата.

Владата купи 2.381 биткоини со јавни средства, кои денес вредат околу 50% помалку од износот што властите го платија за нив, според пресметките на „Блумберг“ врз основа на публикациите на претседателот Најиб Букеле.

Истражувањето на Националното биро за економски истражувања на САД покажа дека повеќето бизниси и потрошувачи во Ел Салвадор сè уште претпочитаат да користат цврста валута за да плаќаат стоки и услуги и да испраќаат дознаки. Меѓународниот монетарен фонд ја повика нацијата да го отстрани статусот на биткоин како законско средство за плаќање. Владата преговара со ММФ за продолжено финансирање од 1,3 милијарди долари, но се уште не е постигнат договор.

Сепак, Зелаја тврди дека гледа иднина во која дигиталните токени играат поголема улога.

„Нема да имаме резултати преку ноќ. Не можеме да си легнуваме сиромашни и да се разбудиме милионери“. вели Зелаја. „Во минатото, луѓето се плашеа од работи како веб-страници и дигитални бизниси, но со текот на времето тие станаа дел од сечиј живот“.

Падот на цените на биткоинот ги одложи плановите на администрацијата да издаде обврзници поддржани од 1 милијарда долари, но владата сè уште планира да ја продолжи продажбата кога ќе се подобрат пазарните услови, рече Зелаја. Тој рече дека владата сè уште продолжува со плановите за изградба на „Биткоин сити“ и ќе објави дополнителни проекти поврзани со биткоин во наредните месеци.

„Верувам во традиционалниот меѓународен монетарен систем, исто како што верувам дека новите технологии ќе им помогнат на луѓето во иднина“, рече Зелаја. „Значи, мислам дека правењето на таа транзиција е од витално значење и би било погрешно од нас да не се стремиме кон финансиски иновации кои би можеле да му користат на Ел Салвадор.

Биткоин и Етер, двата најголеми дигитални токени во светот, се на пат да објават еден од нивните најдобри месеци од 2021 година во позадина на оживувањето на апетитот за ризик на глобалните пазари и оптимизмот за надградбата на мрежата Етереум.

Биткоинот порасна за 28% во јули, а Етер е зголемен за 72%, иако „релито“ замре во петокот. Биткоинот се тргуваше по 23.950 долари, а етерот околу 1.732 долари.

Забавувањето на американската економија ги натера инвеститорите да веруваат дека Федералните резерви ќе ги зголемат каматните стапки до крајот на годината и ќе почнат да ги намалуваат во 2023 година, создавајќи поповолна ликвидносна средина за шпекулативните средства.

Блокчејнот на кој работи Етереум мора да се префрли на енергетски поефикасен систем кој бара таканаречен „доказ за удел“ (PoS).

Според Марк Њутн, шеф за техничка стратегија во Fundstrat, Етер се очекува да таргетира цена помеѓу 1.915 и 2.000 долари во наредните денови.

„Етереум изгледа попривлечно технички од Биткоин на краток рок, па падовите до средината на август се добра можност за купување“, рече тој.