Биткоинот продолжува да се бори со границата од 20.000 долари, можен е нов колапс

26

Биткоинот се движи околу границата од 20.000 долари, а неговата неспособност да добие импулс ја зголеми загриженоста кај аналитичарите дека е неизбежен нов пад, напиша Џоана Осингер за Блумберг.

За време на азиската сесија во средата, најголемата криптовалута се тргуваше без поголеми промени во опсегот помеѓу 20.130 и 20.429 долари. Индексот MVIS CryptoCompare Digital Assets 100, кој следи 100 од водечките криптовалути, изгуби 2,1% во 13:30 часот по локално време во Сингапур.

„Повеќето краткорочни технички показатели укажуваат на веројатност над просекот за нов бран што ќе ја зафати цената пред да ја достигне најниската вредност“, рече Марк Њутн, технички аналитичар во Fundstrat.

„Почетното предупредување треба да биде доколку дневната цена на затворање падне под 20.491 долари, додека ако падне под 19.744 долари, тоа може да значи и дека падот може да достигне 17.592 долари. Технички, надвор од таа граница, нема многу фактори кои можат да ја спречат цената да падне помеѓу 12.500 и 13.000 долари, и очекувам ова да биде одлично време за луѓето со среден хоризонт да ги зголемат своите долги позиции“.

Во последните месеци, биткоинот тоне заедно со ризичните средства, така што пад при лош ден за технолошките акции не е невообичаен. Пазарите на криптовалути се потресени од колапсот на екосистемот Terra/Luna, проблемите со хеџ фондот Three Arrows Capital и замрзнувањето на повлекувањата од доверителите како Celsius, како и најавените отпуштања од компании како Crypto.com, Coinbase и BlockFi .

Индустријата секако гледа на олеснување за стабилизација на цените, „со оглед на постојаниот тек на негативни наслови во последните месеци“, рече Крег Ерлам, висок пазарен аналитичар во „Oanda“. „Се плашам дека ни претстои уште еден тежок период во наредните недели и се прашувам дали и заедницата го чувствува тоа, со оглед на неможноста на валутата да изгради моментум над 20.000 долари.

Од Fundstrat веруваат дека последователните опаѓања би можеле да создадат добри можности за купување.