Биткоинот скоро 25.000 долари, цената на нафтата уште пониска

70

По падот што го доживеаја криптовалутите во текот на викендот, на почетокот на неделата следеше закрепнување. Пазарот на криптовалути моментално е стабилен, без поголеми промени во споредба со вчера.

Вредноста на биткоинот утрово изнесуваше 24.924 долари, што претставува зголемување во однос на вчерашниот ден за повеќе од 2 отсто. Другите криптовалути се исто така во плус, вредноста на Ether исто така е зголемена за околу 2 отсто и изнесува 1.709 долари.

Да потсетиме дека неговата вредност за време на викендот видно се одвои од односот 1:1 со доларот и се лизна на рекордно ниско ниво од 0,87 долари, што влијаеше и на биткоинот, кој падна под 20.000 долари.

Во плус утринава се и акциите на технолошките компании – Мета 7 отсто, Алфабет 3 отсто, Алибаба еден…

Нафтата 78 долари
Цената на нафтата во Лондон падна на почетокот на неделата под 80 долари за барел за прв пат од почетокот на февруари, по колапсот на банката во Силиконската долина која внесе дополнителни турбуленции на енергетските пазари.

Денес е дури и на нешто пониско ниво од вчера. Неговата моментална вредност е 78 долари за барел.

Блумберг објави дека американските власти брзаат да ја зајакнат довербата во банкарскиот систем и да спречат кризата да се прелее на други банки, додека Голдман Сакс се откажа од повикот за зголемување на каматните стапки од страна на Федералните резерви следната недела поради сегашните турбуленции.