BMW инвестира 750 милиони долари во производство на електрични Mini

19

Германскиот производител на луксузни автомобили БМВ во понеделникот објави дека ќе инвестира 600 милиони фунти (750 милиони долари) во објекти во Велика Британија за да ја префрли иконската марка Mini на целосно електрична енергија до крајот на деценијата.

Од 2026 година, BMW ќе ги произведува Mini Cooper со три врати и компактниот кросовер Mini Aceman во фабриката во Оксфорд, кои ќе бидат исклучиво електрични од 2030 година. Истите модели ќе се произведуваат во Кина, а извозот би требало да започне следната година.

Британскиот министер за економија Кеми Баденох ќе ја посети фабриката во Оксфорд за да биде присутен на најавата за инвестицијата, која според владата ќе ги подигне вкупните инвестициски трошоци во автомобилскиот сектор над границата од шест милијарди фунти.

„Инвестицијата на БМВ е уште еден светол пример дека Велика Британија е најдоброто место за производство на автомобили на иднината“, рече премиерот Риши Сунак.

Германската компанија објави дека британската влада ја поддржала инвестицијата, но не соопшти детали.

BMW ќе инвестира и во фабрика во Свиндон која произведува делови за тие модели. Тие не кажаа што ќе се случи со фабриката за мотори во Хамс Хол.

Мал, брз и достапен, оригиналниот Mini излезе во продажба во 1959 година, а BMW го оживеа брендот во 2001 година, кој ја задржа својата популарност под негово водство. Но, неговата иднина во Британија е неизвесна со години, забележува Ројтерс.

Автомобилската индустрија, пак, е вознемирена од „правилата за потекло“, според кои електричните возила од следната година ќе бидат ослободени од царина доколку 45 отсто од нивната вредност се произведуваат во Британија или ЕУ.

Фото: facebook