Богатите Руси бегаат во Дубаи за да ги избегнат санкциите

32

Дубаи се истакнува како рај за богатите Руси кои бегаат од ефектите на санкциите поради војната во Украина.

Невиден број руски милијардери и претприемачи неодамна пристигнаа во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), јавува Би-Би-Си.

Купувањето имот од страна на Русите во Дубаи скокна за 67% во првите три месеци од 2022 година.

ОАЕ не воведоа санкции кон Русија ниту ја критикуваа нејзината инвазија на Украина.

Земјата им дава визи и на несанкционирани Руси, додека многу западни земји ги ограничија.

Се проценува дека стотици илјади ја напуштиле Русија во последните два месеци, иако нема точна статистика.

Руски економист тврди дека околу 200.000 Руси ја напуштиле земјата во првите 10 дена по почетокот на војната.

Virtuzone, кој им помага на компаниите да започнат со работа во Дубаи, забележува зголемување на руските клиенти.

„Добивме пет пати повеќе барања од Русите од почетокот на војната“, изјави извршниот директор Џорџ Хојџ за Би-Би-Си.

„Тие се загрижени за економските последици што им претстојат. Затоа тие се преселуваат овде за да го обезбедат своето богатство“, додаде тој.

Приливот на руски граѓани ја зголеми побарувачката за луксузни вили и станови во Дубаи. Агентите за недвижности известуваат за пораст на цените на недвижностите додека Русите кои пристигнуваат во емиратот бараат да купат станови.

Агенцијата за недвижности Betterhomes со седиште во Дубаи објави дека Русите купиле имот за две третини во првите три месеци од 2022 година.

Друга агенција за недвижности, Modern Living, ангажираше брокери што зборуваат руски за да ја задоволи зголемената побарувачка. Главниот извршен директор Тиаго Калдас вели дека добил многу повици од руски граѓани кои сакаат веднаш да се преселат во Дубаи.

„Русите кои доаѓаат овде не купуваат имот само за инвестирање, тие го гледаат Дубаи како втор дом“, рече тој.