Богатството на крипто-милијардери се стопи за неколку недели

75

Поминаа неколку недели откако крипто заедницата славеше на забава во Мајами. Основачот на Coinbase Брајан Армстронг имаше лично богатство од 13,7 милијарди долари во ноември минатата година и 8 милијарди долари на крајот на март оваа година. Сега има 2,2 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг, откако продажбата на дигитални валути од биткоин до етериум предизвика остар пад на пазарната вредност на Coinbase, најголемата американска берза за криптовалути.

Акциите на компанијата паднаа за дури 84% од првиот ден на тргување во април 2021 година, затворајќи се во средата на 53,72 долари откако Coinbase предупреди дека обемот на тргување се очекува да биде уште помал во вториот квартал.

Блумберг го покренува прашањето за способноста на Coinbase да издржи остар пад на цените на криптовалутите. Ова го принуди Армстронг да се обрати на Твитер за да ја брани иднината на компанијата. „Нема ризик од банкрот“, рече тој и додаде дека средствата на корисниците се сигурни.

Меѓу најпознатите крипто-магнати е Мајкл Новограц. Извршниот директор на банката за трговци со криптовалути Galaxy Digital забележа пад на богатството од 8,5 на 2,5 милијарди долари.

Милијардерските крипто богатства што се акумулираа во последните две години исчезнуваат по продажбата, која започна со падот на технолошките акции, кои се прелеаа во дигитални пари. Биткоинот, најпопуларната криптовалута, и ethereum паднаа за повеќе од 50% од нивните рекордни максимум кон крајот на минатата година.

Додека речиси сите сопственици на криптовалути претрпеа пад на богатството, најголемите и највидливите загуби се концентрирани кај основачите на берзите, каде што трговците купуваат и продаваат дигитални валути.

Барем на хартија, Чангпенг Жао, извршниот директор на блискиот Binance, изгуби уште повеќе богатство од Армстронг или Новограц. Во јануари дебитираше на индексот на богатството на Блумберг со нето вредност од 96 милијарди долари, еден од најголемите во светот. До средата, таа сума падна на 11,6 милијарди долари.

Се чини дека криптовалутите во САД трпат поголем пад од нивните глобални конкуренти. Обемот на тргување Coinbase постојано се намалува од почетокот на годината, додека Binance, кој беше повеќе меѓународно ориентиран минатиот месец, забележа зголемување на обемот на тргување. За споредба, бизнисот на Binance фокусиран на САД доживеа уште поостар пад од оној на Coinbase.

Тајлер и Камерон Винклевос, ко-основачи на конкурентската берза за криптовалути Gemini, изгубија околу 2,2 милијарди долари оваа година – или околу 40% – од своето богатство. Богатството на Сем Бенкмен-Фројд, извршниот директор на берзата за криптовалути FTX, падна за половина од крајот на март на околу 11,3 милијарди долари.

Армстронг не е единствениот милијардер на Coinbase кој брзо губи пари. Ко-основачот Фред Ехрсам, моментално вреди 1,1 милијарда долари, што е помалку од 60% оваа година.