Боинг го прекинува производството на авионот што пошироката јавност го запозна во филмот „Top Gun Maverick“

22

Боинг го прекинува производството на борбениот авион F/A-18 Super Hornet на крајот на 2025 година, откако и го испорача последниот таков авион на американската морнарица.

Овој авион е произведен во повеќе од две илјади примероци за 40 години – речиси 1500 Хорнет и околу 600 примероци од понапредната верзија на Супер Хорнет, пренесува tportal.

Одлуката за прекин на производството на ловецот F/A-18 му овозможува на Боинг да ги префрли ресурсите на идните програми за воени авиони и да ја поддржи работата на следната генерација на напредни и беспилотни авиони, а компанијата планира да изгради три нови објекти во Св. Луис, инвестиција која заедно со другите нови капацитети се искачува на повеќе од една милијарда долари, објави Боинг.

„Планираме за нашата иднина, а изградбата на борбени авиони е во нашата ДНК. Додека инвестираме и ја развиваме следната ера на способности, ги применуваме истите иновации и експертиза што го направија F/A-18 работник на морнарицата и воздухопловните сили на САД ширум светот речиси 40 години“, рече потпретседателот на Боинг Ер Доминанс и менаџер на локацијата во Санкт Петербург. На Луис Стив Нордлунд.

Супер Хорнет е добро познат на познавачите и љубителите на борбената авијација, а пошироката јавност го запозна минатата година во продолжението на холивудскиот хит Top Gun, во кој Том Круз повтори една од неговите најпознати улоги – морнаричкиот пилот Пит Мичел, со прекар Маверик.