среда, 1 декември, 2021
Почетна Новости Божиќ веќе започна во вселената

Божиќ веќе започна во вселената

12

Товарниот вселенски брод без екипаж со божиќни подароци за екипажот на Меѓународната вселенска станица (МВС) веќе пристигна на својата дестинација, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос.

Руското вселенско летало „Прогрес МС-18“ успешно се спои со модулот Стар, објави Роскосмос.

Покрај подароците за Божиќ, товарниот вселенски брод најмногу носел гориво, вода и храна.

Транспортерот бил лансиран во вселената во четвртокот од вселенската база Бајконур во Казахстан во Централна Азија.

Рускиот космонаут Пјотр Дубров рече дека екипажот очекувал пакети и писма од дома.

Во моментов има седум астронаути на вселенската станица поставена на височина од 400 километри над Земјата.

Денеска, според ISS, требаше да биде лансиран бродот SpaceX со тројца астронаути, но поради лошите временски услови во Кејп Канаверал на Флорида, лансирањето е одложено за среда.