Coin Bureau: 3 возбудливи проекти за метаверзумот (ВИДЕО)

23

Неодамна, водителот на популарното шоу за крипто-трговија Coin Bureau коментираше за три проекти за метаверзумот за кои е возбуден.

Говорејќи во неодамнешното видео на YouTube, водителот, Гај, им кажа на следбениците дека три проекти за метаверзумот се позиционирани да успеат и веројатно ќе гарантираат успешни долгорочни инвестиции.

Гај го наведе Axie Infinity ($ AXS) како негов прв избор, велејќи дека p2e (pay-to-earn) играта е една од првите во индустријата што привлече толку големо внимание. Тој истакна дека и покрај ограничениот распоред на играта, таа сè уште е исклучително популарна низ целиот свет, со обем на тргување од 27.500 ETH на Open Sea и 30.000 активни трговци.

„Морам да признаам дека нема многу за гледање на Axie… всушност, таа се врти најмногу околу ликови инспирирани од Покемон кои се борат и се размножуваат во едноставна стратешка игра“, изјави тој.

Гај го нарече коренот на успехот на Axie во способноста на потрошувачите да победуваат додека ја играат играта, создавајќи на тој начин „револуционерен економски напредок“.

Презентерот на Coin Bureau е исто така оптимист за The Sandbox (SAND), виртуелен свет базиран на блокчејн каде инвеститорите купуваат, продаваат и тргуваат со дигитални средства и виртуелни парцели. Sandbox, кој започна како 2D мобилна игра, лансираше пазар на виртуелни недвижности.

„Она што го сметам за особено привлечно за „The Sandbox“ е неговиот метаверзум, кој се базира на виртуелната земја. Земјите се делови од дигитален недвижен имот во метаверзумот The Sandbox што играчите можат да ги купат за да изградат искуства на нив“, истакна водителот.

Гај ги заврши своите 3 најдобри избори со Netvrk (NTRKK), виртуелен свет каде што потрошувачите создаваат NFT и заработуваат пасивен приход со изнајмување имот. Потрошувачите можат да пристапат и до „примарниот“ недвижен имот користејќи специјални токени.

„Дополнително, овој проект за метаверзумот им овозможува на потрошувачите да купуваат средства во неговиот виртуелен домен, кој вклучува згради, канцеларии, возила, куќи и се друго што можете да помислите. Сега замислете дека можете да ги користите жетоните на платформата за да купите земја во првокласни жаришта за недвижности, како што е слатко поткровје со поглед на плажа или пентхаус точно во срцето на градот. Па, со Netvrk сето ова е многу можно“, објаснува тој.