Credit Suisse има нов извршен директор

20

Credit Suisse во средата објави дека главниот извршен директор Томас Готштајн ќе се повлече од функцијата.

Готштајн, кој го презеде кормилото на почетокот на 2020 година по оставката на претходникот Тиџане Тиам по шпионскиот скандал, ќе биде заменет од Улрих Кернер, претходниот извршен директор на одделот за управување со средства на банката.

Лошите резултати на инвестициската банка и зголемените резерви за судски предмети ја намалија заработката. Банката забележа нето загуба од 1,593 милијарди швајцарски франци (1,66 милијарди долари), што е далеку под консензусните очекувања меѓу аналитичарите за загуба од 398,16 милиони швајцарски франци.

Во изјавата од средата, Готштајн рече дека резултатите од вториот квартал се „разочарувачки“ и дека перформансите на банката биле „значително под влијание на голем број надворешни фактори, вклучувајќи ги геополитичките, макроекономските и пазарните спротивставени ветрови“.

„Итната потреба за решителна акција е јасна и во тек е сеопфатен преглед за зајакнување на нашиот фокус на управување со средства, швајцарско банкарство и бизниси за управување со средства, поддржани од фундаментална трансформација на нашата инвестициска банка“, рече тој.

„Денеска ја означува промената на раководството на Credit Suisse. Беше апсолутна привилегија и чест да се служи на Credit Suisse во изминатите 23 години. Од првиот ден, моја страст беше да им ја дадам најдобрата услуга на нашите клиенти.“

Претседателот на Credit Suisse Аксел Леман во мај му даде целосна поддршка на Готштајн и ги негираше извештаите дека одборот разговарал за негова замена. Тој во средата изјави за CNBC дека Готштајн е „одличен човек“ кој завршил „одлична работа“, но дека две клучни промени дојдоа по тој разговор на Светскиот економски форум во Давос, објави SEEbiz.

„Прво, започнавме со темелно разгледување на стратегијата и денеска објавивме дека ја забрзуваме нашата трансформација, а Томас одлучи дека во тој момент, исто така од лични причини, е подобро да се направи промена“, рече Леман, додавајќи дека Готштајн бил „клучно.“ при развивање на стратешки преглед.