Дали е загрозена доминацијата на Ербас и Боинг? Нов „играч“ склопи договор од 10 милијарди долари

149

Европскиот Ербас и американскиот Боинг со децении доминираат на глобалниот пазар на комерцијални авиони. Но, сега добиваат сериозен ривал, од Кина.
China Eastern Airlines објави во четвртокот дека ќе купи 100 авиони C919 во договор вреден 10 милијарди долари, што ќе биде најголемата нарачка досега за тој авион, исто така произведен од кинеската компанија Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC).

Државниот превозник соопшти дека добил „значителен попуст“ за договорот и дека авионите ќе бидат испорачани во серии од 2024 до 2031 година. Цената на C919 е 99 милиони долари, но авионите можат да се продаваат со попусти до 50 проценти, особено за новите модели.

Договорот доаѓа пет месеци откако кинескиот патнички авион, развиен од државниот гигант COMAC за да се натпреварува со авионите A320neo на Airbus и 737 MAX на Boeing, го направи својот прв лет во мај под логото China Eastern.

Државниот превозник со седиште во Шангај е првиот клиент на C919 и купи пет авиони, од кои три се испорачани. Останатите две се очекува да бидат испорачани подоцна оваа година.

Боинг сè уште чека на продолжување на испораките на својот најпродаван модел 737 MAX на кинеските авиокомпании повеќе од четири години откако испораките беа стопирани по двете смртоносни несреќи. Фирмата е практично исклучена од новите нарачки на кинеските превозници од 2017 година поради зголемените политички и трговски тензии меѓу Пекинг и Вашингтон.

Ли Ханминг, независен аналитичар во воздухопловната индустрија, рече дека договорот произлегува од претходно писмо на намери.

– COMAC направи добар почеток во доставувањето на C919 досега. Тогаш производителот на авиони ќе соработува поблиску со компанијата China Eastern со цел да им ја покаже сигурноста и перформансите на C919 на другите потенцијални корисници – рече Ли.

China Eastern рече дека дополнителните авиони ќе ја зајакнат својата флота во време кога воздушниот сообраќај силно се опоравува по три години ограничувања поради пандемијата и бидејќи превозникот мора да пензионира голем број од своите авиони со тесно тело поради нивната старост.

China Eastern ќе испорача пет авиони во 2024 година, додека десет ќе бидат испорачани секоја година од 2025 до 2027 година. Од 2028 до 2030 година, 15 C919 ќе бидат испорачани секоја година, а последните 20 авиони ќе бидат испорачани во 2031 година.

Минатата недела GallopAir, нов авиопревозник со седиште во Брунеи, соопшти дека потпишал писмо со намери за купување на 30 авиони од Кина, во вкупна вредност од 2 милијарди долари. Договорот вклучува нарачки за 15 авиони COMAC ARJ21 и 15 авиони C919.