Дали Европа е премногу зависна од една компанија?

53

За повеќе од две години откако Русија ја нападна Украина, поради што цените на енергијата се зголемија, норвешкиот нафтен и гасен гигант Equinor тивко ја презеде круната што некогаш му припаѓаше на руски Газпром.

Неодамнешниот инцидент во најголемата фабрика за течен природен гас во Европа, која моментално ги зголеми цените на природниот гас, покажува колкава моќ има таа.

Норвешка сега испорачува 30% од европскиот гас. Од повеќе од 109 милијарди кубни метри природен гас што Норвешка ги извезе во Европа минатата година – доволно за напојување на Германија до 2026 година – приближно две третини беа пласирани и продадени од Equinor.

Сè додека ЕУ продолжува да биде силно зависна од фосилните горива, Норвежаните ќе бидат од суштинско значење за „светлината“ во Европа.

Менување на фокусот на ЕУ, одговара на Еквинор
Моќта на компанијата, исто така, го покрена прашањето дали европските лидери повторно ги ставаат во ризик своите земји со тоа што премногу се потпираат на еден снабдувач (како што беше случајот со Газпром во минатото). Иако Норвешка се смета за стабилен трговски партнер со долга и конзистентна историја на снабдување со енергија во Европа, прекините во снабдувањето и нејзиното справување со предизвиците за одржување, кои и двете влијаат на цените на енергијата, имаа брановидни ефекти низ целиот континент, пишува Fortune.

За оваа приказна придонесува фактот дека фокусот на Европа од „зелената транзиција“ е на енергетската безбедност.

Затоа Норвешка е во центарот на вниманието на сите европски дипломати. Кон крајот на април, германскиот канцелар Олаф Шолц ѝ се заблагодари на Норвешка што и овозможи на неговата земја да стане независна од рускиот гас „во рок од само неколку месеци“ и ја пофали како „совршен партнер“ за обезбедување на испораките за Германија и Европа.

Новата улога на Норвешка како снабдувач на гас во Европа беше многу профитабилна – извозот на гас треба да достигне рекордни 1,4 трилиони круни (130 милијарди долари) во 2022 година.

Оваа година испораките на природен гас од Норвешка би можеле да достигнат нов рекорд. Во меѓувреме, Equinor работи на зголемување на својот капацитет и намалување на тесните грла со рационализирање на работите за одржување. Мантрата во владата на земјата – која често ја повторува министерот за енергетика Терје Асланд – е дека Норвешка ќе биде „стабилен и долгорочен снабдувач на енергија“ во наредните децении.

Останува да видиме дали ќе успее, пишува Fortune. Со новиот бран на ЛНГ од САД и Катар што ќе се појави на интернет во текот на следните неколку години, влијанието веројатно ќе се намали.

Засега, фокусот во рамките на Equinor е да ги направи работите да се одвиваат што е можно понепречено. „Дали чувствуваме притисок? Отсекогаш сме го чувствувале тоа“, истакна Кјетил Хове, шеф на производство во Equinor во Норвешка.