Дали ќе започне ерата на iPhone „Made in India“?

38

Уште минатата година, Apple размислуваше да премести дел од своето производство во Индија, поради доцнењето на испораката предизвикано од кинеското затворање поради пандемијата на коронавирус и протестите во нејзината најголема фабрика за производство на iPhone, Foxconn.

И Индија не планира да го пропушти тој момент, според CNN. Еден од највисоките индиски министри минатиот месец изјави дека компанијата со седиште во Калифорнија сака да го зголеми своето производство во јужноазиската земја на четвртина од вкупното производство. Досега, Apple произведуваше меѓу 5 и 7 проценти од своите производи во Индија.

– Ако не се лажам целат на 25 проценти од производството – изјави министерот за трговија и индустрија Пијуш Гојал.

Со години, Apple се потпираше на својата производствена мрежа во Кина, но нејзината зависност од земјата беше тестирана минатата година кога Пекинг беше ставен под строг карантин.

Од средината на минатата година, компанијата ги удвои напорите да инвестира во Индија. Но, дали третата по големина азиска економија може да даде резултати?

– Теоретски да, но тоа нема да се случи преку ноќ – вели Тарун Патак, директор за истражување во фирмата за истражување на пазарот Counterpoint.

„Зависноста на Apple од Кина е резултат на речиси две и пол децении од она што Кина го инвестираше во развојот на целиот свој екосистем за производство на електроника“, рече Патак, додавајќи дека компанијата произведува речиси 95 отсто од своите телефони во Кина.

Згора на тоа, односите меѓу САД и Кина изгледаат сè позатегнати. Минатата година администрацијата на Бајден им забрани на кинеските компании да купуваат напредни чипови и опрема за производство на чипови без лиценца.

Неодамна, извршниот директор на Apple, Тим Кук, изјави дека „Индија е исклучително возбудлив пазар за нив и главен фокус“.

„Гледајќи го бизнисот во Индија, поставивме квартален рекорд на приходи и растевме многу двоцифрен од година во година, така што се чувствуваме многу добро за тоа како работевме“, рече тој.

Индија е исто така на пат да ја престигне Кина во однос на населението оваа година и да стане најнаселена земја. Она што најмногу ги привлекува работодавците во оваа азиска земја е секако бројната и евтина работна сила, која вклучува работници со клучни технички вештини.

Исто така, оваа година се очекува Индија да остане најбрзо растечката голема економија во светот.

Уште една голема компанија своите телефони ги произведува во Индија – Самсунг, што значи дека вкупно 16 отсто од смартфоните се произведени токму во оваа земја, додека Кина и понатаму води со 70 отсто.

Сепак, производството во Индија, исто така, доаѓа со неколку пречки поврзани со инфраструктурата и законите.