Дали Твитер има вистинска конкуренција? Кога Маск ја презеде платформата, поранешните вработени ја искористија шансата

83

Откако Сара Ох ја загуби работата како советник за човекови права на Твитер минатата година, таа реши да се придружи на пријател во изградбата на ривалска платформа.

Со колега, која исто така претходно работеше во Твитер и Гугл, таа ја лансираше платформата Т2, која моментално е достапна во бета верзија. Како и Твитер, на корисниците им нуди почетна страница со објави ограничени на 280 знаци.

Но, според мислењето на поранешен вработен во Твитер, клучната точка што би можела да ја продаде оваа платформа е безбедноста.

„Навистина сакаме да создадеме искуство што ќе им овозможи на луѓето да го споделат она што го сакаат без страв од малтретирање или вознемирување и се чувствуваме како да сме на вистинскиот пат да го постигнеме тоа“, рече таа за Си-Ен-Ен.

Т2 има петцифрена листа на чекање, според Сара, која вели дека тој број продолжува да расте.

Mastodon, најистакнатиот неодамнешен ривал на Twitter, имаше 2,5 милиони корисници во ноември, но оттогаш падна на 1,4 милиони корисници, што е можна предупредувачка приказна за другите услуги.

Исто така, луѓето сфаќаат дека поновите платформи не се ни приближно ефективни кога станува збор за пренесување на пораката отколку Твитер, изјави за Си-Ен-Ен високиот аналитичар Том Форте.

Сепак, целосното замена на Твитер е голем предизвик. Сите тие сè уште претставуваат мал дел од публиката на Твитер, која од минатата година имаше повеќе од 200 милиони дневни активни корисници.

Фото: facebook