Доаѓа крајот на криптовалутите, тврди Роберт Кијосаки

263

Роберт Кијосаки, автор на бестселерот „Богат татко, сиромав тато“, предвидува дека извршната наредба на американскиот претседател Џо Бајден за регулирање на криптовалутите ќе го означи падот на класата средства.

Што се случи: Кијосаки им кажа на своите 1,8 милиони следбеници на Твитер во средата дека очекува сите криптовалути да бидат конфискувани и претворени во „владини криптовалути“ по извршна наредба за регулирање на дигиталните средства.

Зборовите на Кијосаки беа нашироко критикувани од заедницата за криптовалути, при што некои корисници коментираа дека тој „навистина не го разбира“ Биткоинот ако верува дека владата може да го конфискува.

Други рекоа дека само шест часа претходно, самиот Кијосаки препорачал заштеда во БТК како дополнување на златото, среброто и оружјето.

Авторот е долгогодишен застапник на криптовалутите и често препорачува купување Биткоин и Етереум како заштита од инфлација.

Претходно оваа недела, портпаролката на Белата куќа потврди дека администрацијата на Бајден е подготвена да издаде извршна наредба со која американските федерални агенции ќе создадат рамка за регулирање на крипто-средствата.

Се очекува да стапи на сила пред крајот на оваа недела и ќе се однесува на „ризиците и можностите“ што ги претставуваат криптовалутите.