Договорот на Coinbase и BlackRock го зацврстува статусот на криптовалутите

9

Крипто-зимата, што го помрачи расположението во Coinbase Global Inc. за скоро девет месеци, можеби конечно покажува знаци на намалување.

Акциите на најголемата американска крипто-берза се зголемија за 10% во четвртокот, по претходно објавениот пораст на нејзината цена од 44%, откако се покажа дека ќе биде партнер со BlackRock за да им помогне на институционалните инвеститори кои сакаат да управуваат и да тргуваат со биткоини. Релито доведе до трет ден по ред на добивки за акциите и е на пат да ги однесе до рекордно неделно ниво.

За инвеститорите на Coinbase, веста е многу потребната потврда дека статусот на крипто-трговскиот гигант останува недопрен, пишува Bloomberg. Сепак, треба да се напомене дека акциите на берзата остануваат длабоко во минус за годината, со пад за повеќе од 64%.

Клиентите на BlackRock ќе можат да го користат системот за управување со инвестиции Aladdin за да ја надгледуваат нивната изложеност на биткоин, меѓу другите портфолио средства како акции и обврзници, како и да ги олеснат трансакциите на берзата Coinbase, се вели во соопштението во четвртокот, цитирано од Bloomberg. Фокусот на партнерството „на почетокот ќе биде на Bitcoin“, соопштија од BlackRock.

„По оваа потврда, ќе биде можно Coinbase да биде партнер со други традиционални финансиски индустрии“, коментира Овен Лао, аналитичар во Oppenheimer & Co. „Ова покажува дека дури и со својата големина, BlackRock ќе биде партнер со компанија во крипто-секторот, а не да создава свои можности“, додаде тој.

Ненадејното рели додаде скоро 2 милијарди долари на пазарната капитализација на компанијата, речиси ја врати над 20 милијарди долари за прв пат од средината на мај. И иако тоа е двојно поголемо од ривалот Robinhood, сè уште е далеку од неговата максимална вредност од речиси 75 милијарди долари од ноември, кога беа поставени најновите рекорди во цената на биткоинот.

Coinbase мораше да се соочи со бран тешкотии во последниве месеци бидејќи обемот на тргување значително се намали поради колапсот на цената на Bitcoin и другите дигитални токени. Берзата, исто така, се соочува со истрага од американските регулатори за тоа дали тргувала со средства што требало да бидат регистрирани како хартии од вредност.

Во меѓувреме, „шорт“ продавачите добиваат удар поради закрепнувањето на акциите на компанијата од јули. И додека овие продавачи пријавија пазарни добивки од повеќе од 800 милиони долари, тој принос беше 40% понизок отколку пред релито во четвртокот, рече Ихор Душанивски, управен директор на единицата за предвидлива аналитика на S3 Partners.

Акциите на Coinbase паднаа за повеќе од 21% на 26 јули, откако фондовите контролирани од Кети Вудс продадоа приближно 1,4 милиони долари во акции на компанијата, кои во тоа време вредеа 75 милиони долари.

Акциите на други компании поврзани со крипто, исто така, беа во зелено откако договорот со BlackRock стана јасен. Акцијата на Marathon Digital Holdings Inc доби повеќе од 1%, а оние на Silvergate Capital Corp. над 7%.

„Ова е многу потребна добра вест за крипто-трговците и треба да обезбеди одреден оптимизам за долгорочната состојба на крипто-универзумот“, коментира Едвард Моја, висок пазарен аналитичар во „Оанда“.