Договорот за извоз на украинско жито е продолжен за нови два месеца

13

Русија се согласи да го продолжи договорот што ѝ овозможи на Украина да испорачува жито преку Црното Море до делови од светот кои се борат со глад, објави во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, што претставува зајакнување на глобалната безбедност на храната по војната која почна пред повеќе од една година и ги зголеми цените.

„Сакам да дадам добра вест“, рече Ердоган. „Со напорите на нашата земја, поддршката на нашите руски пријатели и придонесот на нашите украински пријатели, иницијативата за црноморско жито е продолжена за уште два месеци“.