Доларот нагло падна, еврото зајакна

78

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошничката валути драстично падна минатата недела, додека еврото порасна бидејќи инвеститорите веруваат дека циклусот на зголемување на стапката во САД е завршен.

Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на американската во однос на шесте најважни светски валути, потона минатата недела за 1,4 отсто, на 105,07 поени, најниско ниво во последните шест недели.

Истовремено, доларот падна за 1,5 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,0730 долари.

Курсот на доларот ослабе и во однос на јапонската валута, за 0,2 отсто, на 149,35 јени.

Инвеститорите веруваат дека циклусот на зголемување на каматите е завршен
Падот на доларот се должи на верувањето на инвеститорите дека циклусот на зголемување на каматните стапки на американската централна банка е завршен.

Во средата челниците на ФЕД на редовната седница одлучија каматните стапки да останат непроменети, во интервал од 5,25 до 5,50 отсто.

Тоа беше втора седница по ред кога ФЕД ги остави каматните стапки непроменети, откако ги зголеми за 11 претходни сесии поради високата инфлација.

Иако претседателот на ФЕД Џером Пауел ја остави отворена вратата за уште едно зголемување на каматните стапки на прес-конференцијата, повеќето аналитичари веруваат дека тоа нема да се случи.

Дотолку повеќе, велат тие, што рекол Пауел и како растот на приносите на државните обврзници имал влијание врз економијата.

Дополнително, пазарот на труд донекаде слабее, па слабеат и инфлаторните притисоци.

Во петокот беше објавено дека бројот на вработени во САД се зголемил за 150.000 во октомври, што е помалку од очекуваното и значително помалку од еден месец порано, кога бројот на вработени пораснал за речиси 300.000.

По овие податоци, инвеститорите се речиси сигурни дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки ниту на декемвриската сесија. На пазарот на пари се проценува дека има 90 отсто шанси централната банка да ги остави каматните стапки непроменети во декември.

Поради сето ова паднаа приносите на американските државни обврзници, па падна и курсот на доларот.

Во исто време, цената на еврото во однос на доларот забележа најголем неделен скок од јули, иако се верува дека ниту Европската централна банка повеќе нема да ги зголемува каматните стапки, со оглед на тоа што инфлацијата во еврозоната постепено се намалува.