Доларот ослабе, цените на нафтата растат

20

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот валута во однос на другите шест најважни светски валути, се лизна на 104,30 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,60 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута потона од вчерашните 136,25 на 133,35 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0610 долари, додека вчера во ова време беше 1,0605 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,16 отсто, на 79,95 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,41 отсто, на 75,50 долари.