Доларот ослабе, цената на нафтата падна

12

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,36 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,43 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 147,25 на 147,20 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0845 долари, додека вчера во ова време беше 1,0835 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово ослабе за 0,25 отсто, на 82,65 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,27 отсто, на 77,60 долари.