Доларот во однос на кошничката валути зајакна деветта недела по ред

20

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути се зголеми и минатата недела, деветти пат по ред, бидејќи поради високата инфлација американската централна банка може да ги задржи каматните стапки на покачени нивоа подолго од очекуваното.
Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, се зголеми за 0,25 отсто минатата недела на 105,33 поени, највисоко ниво во последните шест месеци.

Истовремено, доларот зајакна за 0,4 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото се лизна на 1,0660 долари.

Сепак, курсот на доларот во однос на јапонската валута остана речиси непроменет, на 147,80 јени.

Минатонеделните извештаи за потрошувачките и производствените цени во САД дадоа поддршка за доларот, бидејќи покажаа дека инфлацијата во август значително се зголемила на месечна основа, што најмногу е последица на растот на цените на енергенсите.

Сепак, сè уште се проценува дека американската централна банка нема дополнително да ги зголемува каматните стапки во септември.

На пазарот на пари, се проценува дека има 97 отсто шанси ФЕД да ги остави каматните стапки непроменети на состанокот следната недела. Дополнително, има 67 отсто шанси да не ги зголемат ниту во ноември.

„Не мислам дека ФЕД сака да го шокира пазарот со ново зголемување на каматните стапки од 0,25 процентни поени, кога се очекува да ги задржи стапките непроменети. Сепак, не е исклучено уште едно зголемување на каматните стапки до крајот на годината“, вели Викторија Фернандез, стратег во Crossmark Global Investment.

Дополнително, периодот на покачена инфлација може да трае, што значи дека ФЕД би можел да ги задржи каматните стапки покачени подолго од очекуваното.

Еврото, пак, ослабе во однос на доларот деветта недела по ред.

Европската централна банка (ЕЦБ) минатата недела ги зголеми каматните стапки, 10-та по ред, за 0,25 процентни поени, но еврото се најде под притисок поради сигналите дека ова може да биде последното зголемување во овој циклус на затегнување на монетарната политика.