Доларот зајакна, цената на нафтата благо падна

18

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути порасна, по податоците за американскиот БДП.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 103,50 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,26 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 147,60 јени, колку што беше и вчера во овој момент. Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0840 долари, додека вчера во ова време беше 1,0880 долари.

Како што се очекуваше, Европската централна банка вчера ги остави каматните стапки непроменети и рече дека ќе ги остави на покачени нивоа доволно долго за да ја спушти инфлацијата на целните нивоа.

Претседателката на банката Кристин Лагард рече дека е премногу рано да се зборува за намалување на каматните стапки. Сега пазарот проценува дека ЕЦБ би можела да започне со намалување на каматните стапки во април.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа, по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,23 отсто, на 82,25 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 0,41 отсто, на 77,05 долари.