Доларот зајакна втора недела по ред во однос на кошничката валути

27

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, вторпат по ред, бидејќи извештајот за инфлацијата во САД го зајакна уверувањето на инвеститорите дека ФЕД ќе продолжи агресивно да ги зголемува каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела порасна за 1,95 отсто, на 104,16 поени, пишува See Biz.

Истовремено, доларот зајакна за 1,9 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото потона на 1,0520 долари.

Доларот зајакна и во однос на јапонската валута, за 2,7 отсто, на 134,40 јени, ново највисоко ниво во последните 20 години.

Најголемиот неделен скок на индексот на доларот за месец и половина најмногу се должи на извештајот кој покажа дека инфлацијата во САД не се намалува.