Еден од најбогатите Руси: Се заканува глобалната криза со храна, итно ни треба мир

148

На светот му се заканува глобална прехранбена криза доколку војната во Украина не запре, изјави рускиот крал на јагленот и ѓубривата, Андреј Мелниченко.

Неколку од најбогатите руски бизнисмени, меѓу кои и Михаил Фридман, Пјотр Авен и Олег Дерипаска, јавно повикаа на прекин на војната на Путин во Украина. Но, Путин ги отфрли сите такви апели, инсистирајќи дека тоа е специјална воена операција за ослободување на Украина од опасните националисти и нацисти.

Сега Мелниченко се приклучи на листата на богати Руси кои бараат од Путин да ја запре инвазијата.

„Настаните во Украина се навистина трагични. Итно ни треба мир“, изјави 50-годишниот Мелниченко за Ројтерс. Тој е Русин, но е роден во Белорусија, а неговата мајка е Украинка.

Тој предупреди дека тешките последици од конфликтот ќе се почувствуваат на храната.

„Една од жртвите на оваа криза ќе биде земјоделството и храната“, рече Мелниченко, основач на EuroChem, најголемиот руски производител на амониум нитрат со седиште во Цуг, Швајцарија и СУЕК, најголемиот руски производител на јаглен.

Путин во четвртокот предупреди дека глобалните цени на храната ќе се зголемат поради зголемените цени на ѓубривата доколку Западот создаде проблеми за рускиот извоз на ѓубрива. Руското ѓубриво учествува со 13 отсто од светското производство.
EuroChem, која произведува азот, фосфати и калиум карбонат, хранливи материи за земјоделските култури и почвата, вели дека е една од петте најголеми светски компании за ѓубрива.

„Војната веќе доведе до скок на цените на ѓубривата, кои веќе не се достапни за земјоделците“, рече Мелниченко преку портпаролот, додавајќи дека синџирите за снабдување со храна, кои веќе ја нарушија ситуацијата со коронавирусот, сега се во уште поголема неволја. „Сега ова ќе доведе до уште поголема инфлација на храната во Европа и веројатно недостиг на храна во најсиромашните земји во светот“, рече тој.

Руското Министерство за трговија и индустрија им нареди на производителите на вештачки ѓубрива во земјата привремено да го запрат извозот на почетокот на овој месец.