Една третина од граѓаните на Салвадор активно користат државен крипто – паричник

14

Претседателот на Ел Салвадор, Наиб Букеле, тврди дека 2,1 милиони негови сограѓани го користат државното портфолио на криптовалути „Чиво“, нудејќи увид во очигледниот успех на Биткоин во земјата.

Контроверзниот претседател ги извести своите 2,9 милиони следбеници на Твитер во саботата попладне, тврдејќи дека Чиво „сега има повеќе корисници од која било банка во Ел Салвадор“ по само три недели работа.

Букеле истакна дека било само прашање на време кога прифаќањето на „Чиво“ ќе ги засени сите банки во Ел Салвадор заедно.

Државниот паричник „Чиво“ стартуваше на почетокот на септември, бидејќи Ел Салвадор официјално го призна биткоинот како легално средство за плаќање, извонреден чекор што може да понуди важен случај за другите земји во регионот. „Чиво“ им овозможува на поединци и компании да испраќаат и примаат плаќања во Биткоин или долари од каде било во светот. Паричникот е достапен и на Android и на iOS уреди. Мексиканската берза за криптовалути „Битсо“, наводно, ќе биде главниот давател на услуги за „Чиво“.

Букеле сугерира дека Законот за Биткоин е прифатен позитивно низ целата земја, дури и кога стотици организираа антивладин протест за да го изразат своето незадоволство. На 15 -ти септември, овие протести завршија со палење на крипто-киоск во главниот град на земјата.

Се разбира, масовното прифаќање на „Чиво“ делумно се должи на владината програма за емитување на БТК во вредност од 30 долари за секој Салвадорец кој прави крипто-сметка. Според неодамнешното истражување на Sherlock Communications со седиште во Сао Паоло, нешто повеќе од половина од Салвадорците не се запознаени со Биткоин.

Во меѓувреме, владата во Букеле ја полни својата каса со БТК по серијата нестабилни движења на цените на дигиталното средство. Ел Салвадор го искористи падот со најмалку две неодамнешни прилагодувања на пазарните цени – на 7 и 20 септември – со што нивниот комбиниран посед достигна 700 БТК.