Економскиот тим на Путин ги омаловажи ефектите од санкциите

50

Високи функционери на годишниот економски форум во Санкт Петербург рекоа дека Русија под притисок на санкциите ѝ оди подобро отколку што првично се очекуваше, пофалувајќи го новиот модел фокусиран на локалното производство бидејќи земјата се соочи со невидена меѓународна изолација поради инвазијата на Украина, објави „Блумберг“.

Бројот на посетители на годинашниот Меѓународен економски форум во Санкт Петербург беше многу помал од претходните изданија, кои привлекуваа светски лидери и врвни меѓународни компании.

Овогодинешните посетители се претставници на Блискиот Исток и Азија, како и талибанците од Авганистан. Дури и многу руски учесници не сакаа да направат ефективни презентации, како и во претходните години, плашејќи се дека тоа може да доведе до поголеми санкции од Соединетите Држави и нивните сојузници. Многу панелисти веќе беа погодени од такви.

Иако во многу помала сала од вообичаеното, расположението беше подигнато за време на главната економска сесија во четвртокот, на која никако не се споменува Украина или војната.
„Владата ќе ја намали прогнозата за пад на бруто домашниот производ оваа година“, изјави министерот за економија Максим Решетников.

„Гледаме дека мерките што се преземаат даваат резултати“, рече тој, без да образложи каква е новата бројка. Властите во моментов очекуваат пад од 7,8%.

Сепак, Решетников предупреди дека, за разлика од минатите рецесии, кога закрепнувањето ќе ја врати економијата на вистинскиот пат, овојпат ќе биде поинаку.

„Нашата цел е да добиеме на време, за да дозволиме да се случат структурни реформи“, рече тој.

Русија треба да го преиспита својот фокус на извозот, кој долго време беше двигател на растот и извор на цврста валута, изјави гувернерката на централната банка, Елвира Набиулина.
„Бидејќи санкциите вршат притисок врз главните производи во земјата и ги зголемуваат трошоците за увоз, индустријата треба да се фокусира на локалниот пазар“, рече таа.

Министерот за финансии Антон Силуанов се пожали дека „глобализацијата, на која претходно се фокусиравме, се покажа како помалку згодна за земјите, така да се каже“.

Ова предизвика нота на реализам од модераторот на панелот, кој истакна дека најголемиот производител на автомобили во земјата штотуку најави нов модел на Лада по санкциите, на кој му недостигаа клучните клучни карактеристики.

„Не сакам да губам време набројувајќи ги сите работи што овој автомобил нема да ги има, но едно достигнување е дефинитивно таму: оваа „гола“ верзија ќе чини повеќе од целосно опремена“, рече Андреј Макаров, пратеник од владејачката партија. „Дали ова значи дека замената на увозот ќе продолжи по принципот на понизок квалитет за повеќе пари?“, праша тој.

Одговори економскиот советник во Кремљ, Максим Орешкин, кој призна дека руската „машина за економски развој“ изгубила неколку компоненти – високо технолошки елементи, финансии и многу повеќе.

Сепак, тој вети дека за новата стратегија за автомобилскиот сектор ќе се разговара подоцна во четврток на состанокот со претседателот Владимир Путин. Продажбата на автомобили падна за 80 отсто, а речиси сите фабрики за автомобили во земјата се затворија поради санкции и недостиг на делови.