Економските проблеми на Турција го оставија Ердоган зад потенцијалните ривали

14

Сè повеќе Турци веруваат дека опозицискиот сојуз е попогоден од претседателот Тајип Ердоган и неговата владејачка Партија на правдата (АКП) за ставање крај на економските превирања што ја зафатија нивната земја, според голем број анкети објавени овој месец.

Под притисок на Ердоган и покрај високата инфлација, централната банка ги намали каматните стапки за 500 базични поени од септември, предизвикувајќи валутна криза во која лирата падна на 18,4 за долар минатиот месец, што е нејзино најслабо ниво досега, пишува Ројтерс.

Инфлацијата скокна на највисоко ниво во последните 19 години од 36%, што сериозно ги поткопува приходите, особено за работните и Турците од ниската средна класа, кои ја формираат изборната база на АКП.

Владата воведе фискални мерки за ублажување на нестабилноста на валутата, но лирата е сè уште за 46% послаба од пред една година, а Ердоган, кој сака да го зголеми извозот и кредитирањето, одби да го промени курсот, поради зголеменото незадоволство на јавноста.

Студиите на Metropoll Research покажуваат дека рејтингот на одобрување за Ердоган, кој ја води Турција 19 години и го очекуваат избори до средината на 2023 година, е најнизок од 2015 година и изнесува 38,6%. Неговата популарност заостанува зад таа на тројцата потенцијални претседателски ривали, покажуваат податоците.

Анкетата на Центарот за теренски истражувања Sosyo Politik покажува 27% поддршка за АКП – за разлика од 37% кои рекоа дека гласале за партијата на последните парламентарни избори во 2018 година. Националистичкиот сојузник на АКП во парламентот, МХП, собра 6,3% – пад од 7,3% кои рекоа дека гласале за партијата во 2018 година.

Главната опозициска Републиканска народна партија (РНП) собра 22,9 отсто поддршка, а нејзиниот сојузник ИЈИ со 10,3 отсто, додека прокурдската Демократска народна партија (ДНП) има 9,4 отсто. Повеќе од 11% се уште не одлучиле.

Економски неволји

Студијата на ORC Research минатата недела покажа дека поддршката за АКП-МХП е 38,7%, заостанувајќи зад РНП-ИЈИ со 39,5%. Поддршката беше 8,4 отсто за ДНП, која неофицијално ја поддржа опозициската коалиција на општинските избори во 2019 година, на кои АКП ја загуби контролата врз Истанбул и Анкара, најголемите градови во Турција.

Околу две третини од испитаниците изјавиле за Sosyo Politik дека економијата е најголемиот проблем на Турција. Повеќе од половина рекоа дека најновите владини мерки нема да ја подобрат економијата.

Втората анкета на Metropoll покажа дека 36,7 отсто сметаат дека опозициската коалиција е најдобра во управувањето со економијата, во споредба со 35,4 отсто за АКП-МХП.

Околу 38 отсто од испитаниците рекле дека му се восхитуваат на Ердоган – кој освои повеќе од 52 отсто на претседателските избори во 2018 година – додека градоначалникот на Анкара Мансур Јавас и градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, и двајцата од РНП, добија 60 и 51 отсто, соодветно, поддршка.