Експертите со мрачни прогнози, американскиот меур може да пукне, нè чека рецесија

11

Во последните месеци светот е во постојан страв од многупати најавуваната економска криза. Тешките времиња се зад нас, но и пред нас, според зборовите на најценетите светски економски експерти. Речиси секој ден слушаме мрачни прогнози, а многумина предвидуваат дека тековната година ќе биде можеби уште полоша од минатата на глобално ниво.

Нуриел Рубини, Мајкл Бери, Џејми Дајмон и многу други предупредуваат и прогнозираат за економските несреќи што ќе нè снајдат на глобално ниво. Некои од прогнозите се: „Доаѓа мајка на сите рецесии“, „Ќе имаме финансиска криза“, „Светот ќе падне во длабока рецесија“. Како што изгледа засега, ќе треба уште долго да слушаме и читаме слични вести, бидејќи како што предвидуваат експертите, кризата нема наскоро да заврши, пишува Блиц.рс.

Роберт Кијосаки, автор на книгата „Богат татко, сиромашен син“, смета дека оваа година нема да биде лесна, особено за пензионерите во светот.

Кијосаки ги спореди американските пензии со балон што чека да пукне, нарекувајќи ги „следниот глобален Леман“, мислејќи на колапсот на инвестициската банка Леман брадерс во 2008 година, што беше проследено со глобална криза.

„Луѓето кои поседуваат злато, сребро, биткоин ќе станат побогати кога ФЕД, Министерството за финансии, Волстрит ќе се свртат и ќе испечатат трилиони лажни долари“, вели Кијосаки.

„Штедачите на лажни пари ќе бидат најголемите губитници. Не биди губитник“, рече тој.

Кијосаки долго време е љубител на злато – тој првпат го купил благородниот метал во 1972 година.

„Не купувам злато затоа што сакам злато, купувам злато затоа што немам доверба во ФЕД“, рече тој во интервју минатата година.

Американскиот економист Нуриел Рубини, кој ја предвиде економската криза во 2008 година, повторно проговори, а сега даде нова, мрачна слика за тоа што 2023 година ѝ подготвува на глобалната економија.

Во интервју за Фајненшл Тајмс, Рубини, кој често го нарекуваат „Д-р Пропаст“ поради неговите песимистички предвидувања, изјави дека комбинацијата на стари и нови проблеми претставува ризик за светот.

„Мислам дека светот навистина е во несреќа на воз со бавно движење. Има нови големи закани кои претходно не постоеја, а тие се трупаат, а ние правиме многу малку за тоа“, рече тој.

Рубини предупреди дека комбинацијата на инфлација, вештачка интелигенција, климатски промени и ризикот од Трета светска војна има огромно глобално влијание.

„Мораме да научиме да живееме во состојба на подготвеност“, рече тој, додавајќи дека за позитивен исход ќе ни треба среќа, глобална соработка и невиден економски раст.

Проширувајќи ги своите ужасни предвидувања, Рубини ги критикуваше Федералните резерви за промашувањето на инфлацијата, предупредувајќи дека постои дефинитивна шанса економијата да оди во рецесија како резултат на агресивните зголемувања на каматните стапки од страна на американската централна банка.

Рубини предупреди дека комбинацијата на инфлација, вештачка интелигенција, климатски промени и ризикот од Трета светска војна има огромно глобално влијание.

„Конвенционалната мудрост, која доаѓа од креаторите на политиката или од Вол Стрит, беше систематски погрешна. Прво рекоа дека инфлацијата ќе биде привремена…Потоа се расправаше дали порастот на инфлацијата е предизвикан од лоша политика или лоша среќа“, рече Рубини.

„Не, ова нема да биде кратка и плитка рецесија, ќе биде длабока и долготрајна“, рече тој.

Мајкл Бери пред неколку месеци предупреди дека нè очекува „мајката на сите финансиски кризи“ и дека берзите ќе доживеат целосен колапс.

Бери верува дека американскиот пазар стои на работ на пропаст. Тој вели дека времињата се потурбулентни сега отколку порано, мислејќи на повеќе шпекулации отколку во 1920-тите, повеќе превреднување отколку во 1990-тите и повеќе економски и геополитички конфликти отколку во 1970-тите. Тој предвиде дека акциите ќе доживеат „мајка на сите колапсови“ пред повеќе од една година, и затоа го издаде своето последно предупредување со графикон кој го покажува остриот пад на S&P 500 откако го достигна највисокото ниво на историјата во јануари. И верува дека уште повеќе ќе падне.