Еминем купи NFT за 450.000 долари

150

Обожавателите на раперот Еминем забележале дека тој неодамна ја променил фотографијата на својот профил на Твитер со незаменлив токен (NFT) од колекцијата Bored Ape Yacht Club.

Сега, сепак, се појавија информации дека тој платил многу за оваа набавка.

Blockchain Decrypt известува дека Маршал Матерс, како што е вистинското име на раперот, го купил NFT од колекцијата Bored Ape Yacht Club за 123,45 етери – децентрализирана криптовалута која најчесто се користи за купување и продавање дигитални средства.

Во моментот на трансакцијата, која се случи минатата недела, износот беше речиси 452.000 долари.

„Живеам во симулација“, напиша обожавател на криптовалути GeeGazza, кој го продава NFT-то на Еминем. „Ти благодарам, @Eminem што го купи мојот NFT и се приклучи на клубот! Лудило. Дозволете ми да напишам дел од стиховите на вашата следна песна“.

Истиот корисник напиша за NFT во ноември и рече дека мисли дека Еминем е „предодреден“ да го купи од него.

Еминем јавно не коментираше за купувањето, но промената на неговата профилна слика на Twitter и Instagram открива дека тој стои зад купувањето.

Популарниот Слим Шејди не е единствената славна личност која е дел од Bored Ape Yacht Club. Раперите Пост Мелоун и Лил Бејби ги поседуваат и NFT-овите од колекцијата, како и други познати личности, пишува Complex.