понеделник, 24 јануари, 2022
Почетна Новости Свет Емирати најбезбедна авиокомпанија во светот, КЛМ во Европа

Емирати најбезбедна авиокомпанија во светот, КЛМ во Европа

36

Емирати повторно го зазеде првото место во рангирањето на најбезбедните големи авиокомпании во светот, а во Европа титулата и припадна на холандската КЛМ, објави Центарот за евалуација на податоци за несреќи на џет авиони (JACDEC).

Водечкиот авиопревозник во Обединетите Арапски Емирати ги надмина КЛМ, ЏетБлу и изиЏет (KLM, JetBlue и easyJet) со индекс на ризик од 95,05 отсто и повторно го освои првото место во рангирањето на 25 компании во истражувањето спроведено од JACDEC за аеронаутичкиот магазин Аеро Интернешнал (Aero International).

Во Европа, КЛМ го зазеде првото место, а потоа Финер, Ер Европа, Трансави, изиЏет и Норвежиан (Finnair, Air Europa, Transavia, easyJet и Norwegian). Некои познати превозници, како што се Аустриан, Еуровингс и Кондор (Austrian, Eurowings i Condor), не влегоа ниту во европските Топ 25, бидејќи немаат превезено доволно патници или „акумулирано” доволно километража во 2021 година.

На резултатите од годинашното истражување во голема мера влијаеjа авионските несреќи од претходниот период, со оглед на падот на пандемскиот сообраќај и скромниот пораст на бројот на патници во 2021 година.