„Ербас“ планира да вработи 3.500 луѓе оваа година

23

Европскиот авијациски концерн Ербас објави дека годинава планира да отвори 3.500 нови работни места во Германија и дека повеќе од половина од новите работници ќе бидат вработени во производство на цивилни авиони.

Ќе бидат потребни околу 1.900 работници во производството на цивилни авиони, 1.100 во воениот и вселенскиот сектор и околу 500 во фабриката за хеликоптери, изјави во средата директорот за човечки ресурси на групата, Марко Вагнер.

Најпотребни ќе бидат електричари, механичари и монтери на кабини, како и ИТ специјалисти, експерти за сајбер безбедност и програмери за горивни ќелии и хибридни погонски системи, рече тој.

Компанијата ќе вработи околу 1.300 надворешни вработени во Хамбург, рече Вагнер.

Тие ќе вработат 500 во Донавуерт и Манхинг, 300 во Отобрун, 250 во Норденхем, 130 во Фридрихсхафен/Именштад и по 100 во Бремен и Стад, додаде тој.

Фото: Pixabay