ЕУ ги одложи трговските преговори со САД по скандалот со подморниците

16
Амбасадорите на ЕУ ги одложија прелиминарните дискусии за новиот совет за трговија и технологија ЕУ-САД на 29 септември во знак на протест против договорот на Вашингтон за нуклеарни подморници со Австралија на сметка на Франција, изјавија двајца дипломати од ЕУ.

Документ за јавната агенда покажува и дека разговорите меѓу 27 -те пратеници на ЕУ се повлечени, но не е наведена причина. Двајца дипломати рекоа дека Европската комисија побарала одложување на дискусијата, објави Ројтерс.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен за CNN изјави дека третманот кон Франција е „неприфатлив“.

Франција побара од Европската комисија да го одложи првиот состанок на Советот за трговија и технологија, кој требаше да се состане во Питсбург на 29 септември, според дипломати на ЕУ, објави Блумберг.

ЕУ сакаше да го искористи состанокот во Питсбург за да развие рамка за следење на потенцијално непријателските странски инвестиции, да соработува во контролите на извозот, да разговара за вештачката интелигенција и да ги реши критичните празнини во синџирот на снабдување со полупроводниците. Но, уште поважно, тоа ќе го симболизира помирувањето по четиригодишниот трансатлантски трговски конфликт со поранешниот претседател Доналд Трамп.

„Кога го давате својот збор, тој има одредена вредност помеѓу сојузниците, меѓу демократиите, меѓу партнерите. И во тој случај, тој збор не беше почитуван“, рече францускиот министер за европски прашања, Клемент Бон, пред новинарите во вторникот во Брисел. „Мора да бидеме цврсти, не како Французи, туку како Европејци“.

Според друг дипломат, француското барање наиде на отпор од некои земји -членки. Некои ја критикуваа Франција дека не покажува солидарност во други случаи, како што се судирите на границата меѓу Литванија и Белорусија. Прашањето е се уште нерешено и амбасадорите на ЕУ ќе го решат в петок.

Комисијата го испитува влијанието што новиот пакт за одбрана ќе го има врз распоредот за состанокот на Советот за трговија и технологија, рече портпаролот.

Претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лејен, изјави за Си -Ен -Ен дека треба да се одговорат „многу прашања“ во врска со договорот за подморници.

„Една од нашите земји -членки беше третирана на начин што е неприфатлив, затоа сакаме да знаеме што се случило и зошто“, рече фон дер Лејен, додавајќи дека ситуацијата треба да се разјасни „пред да продолжиме со вообичаениот бизнис.“

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанокот во Њујорк изразија солидарност со Франција, според коментарите на министерот за надворешни работи на блокот, Жозеп Борел, во понеделникот за новинарите. Борел, исто така, повика на „поголема соработка, поголема координација, помала фрагментација“ меѓу сојузниците.

„Ова е повторно повик за будење за сите нас во ЕУ да се запрашаме како можеме да го зајакнеме нашиот суверенитет“, рече германскиот министер за европски прашања Михаел Рот пред новинарите.

„Како можеме да ја искористиме нашата економска и политичка тежина за да придонесеме за безбедноста и да ги промовираме нашите вредности ширум светот“, додаде тој.