ЕУ планира итни чекори за стопирање на поскапувањето на цената на струјата

21

Европската унија планира итни чекори за намалување на поскапувањето на електричната енергија, изјави во понеделник претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лејен.

„Силно растечките цени на електричната енергија сега, од различни причини, ги откриваат ограничувањата на нашиот сегашен дизајн на пазарот на електрична енергија“, рече фон дер Лејен во говорот на Бледскиот стратешки самит во Словенија, според Блумберг.

„Затоа сега работиме на итна интервенција и структурна реформа на пазарот на електрична енергија“.

Невиден скок на цените на електричната енергија, кои скокнаа речиси 10 пати во изминатата година, ја поттикна инфлацијата и го зголеми економското оптоварување на бизнисите и домаќинствата кои се опоравуваат од пандемијата. Се повеќе земји-членки бараат ограничување на цените, а Чешка, која претседава со ЕУ, планира да свика итен состанок на министрите за енергетика на 9 септември.

Сè уште се развиваат точните детали за интервентниот план на ЕУ, а дипломатите на ЕУ рекоа дека извршната власт на ЕУ би можела да понуди детален план веќе оваа недела.

Со оглед на тоа што Русија го притиска снабдувањето со гас и прекините на електраните дополнително го намалуваат снабдувањето, се зголемува притисокот врз лидерите на ЕУ да дејствуваат брзо или да ризикуваат социјални немири и политички потреси.

Чешкиот премиер Петр Фиала бара поддршка за неговиот план за ограничување на цената и планира да разговара за можните ограничувања со германскиот канцелар Олаф Шолц.

ЕУ размислува за ограничување на цената на гасот при сценарио на прекин на снабдувањето од Русија

„Високите цени на енергијата се проблем низ Европа со кој треба да се справиме на европско ниво“, напиша Фиала на својот Твитер профил. „Пред Советот за енергетика на ЕУ, сакаме да најдеме начин да им помогнеме на луѓето и бизнисите за кои можеме да се договориме со другите европски лидери.

Чешките власти предлагаат ограничување на цената на природниот гас што се користи за производство на електрична енергија, изјави во понеделникот министерот за индустрија и трговија Јозеф Сикела.

Германија сака да го промени пазарот на електрична енергија за да го намали растот на цените.

„Можеби ќе го отвориме прашањето за дозволите за емисии, како што тоа го направија некои други земји-членки во минатото, кои исто така претставуваат голем дел од вкупната цена“, рече Сикела. „Можеме да го отвориме прашањето за севкупно регулирање на пазарот, целосна поделба на цените“ – додавајќи дека блокот не може премногу да се меша на пазарот или да ги поттикне шпекулациите.

Земјите-членки на ЕУ веќе издвоија околу 280 милијарди евра (279 милијарди американски долари) за мерки како што се даночни намалувања и субвенции за да се олесни болката од зголемените цени на енергијата за бизнисите и потрошувачите, но постои ризик помошта да биде помала поради размерите на кризата.

Владите, исто така, почнаа да ја ограничуваат употребата на енергија, забранувајќи го надворешното осветлување на зградите во Германија и намалувајќи ги температурите за греење во затворените простории, за да ја исполнат доброволната цел на ЕУ за намалување на побарувачката на гас за 15 проценти.

Белгискиот премиер Александар Де Кро во саботата предупреди дека ЕУ не може да продолжи да го решава проблемот со вртоглавото зголемување на трошоците за енергија со намалување на даноците и наместо тоа повика на ограничување на цените. Доколку блокот не постигне договор, Белгија ќе разгледа национални мерки, изјави тој за телевизијата „ВТМ“.

Франција минатата недела реагираше скептично на идејата за ограничување на цените на електричната енергија, велејќи дека нејзината ситуација се разликува од другите европски земји благодарение на владините мерки кои нудат заштита од инфлација.