ЕУ повторно го истражува Google – овој пат поради гласовниот асистент

17

Американскиот интернет гигант Google се соочува со обновена антимонополска истрага во Европската унија (ЕУ) за тоа дали можеби ги принудила производителите на уреди со Android стандардно да го користат нивниот гласовен асистент Google Assistant, напиша новинар на MLEX на Твитер, пренесе Ројтерс.

Најновата истрага доаѓа во услови на загриженост за потенцијалните антиконкурентни практики во трката за доминација на пазарот помеѓу Alexa на Amazon, Siri на Apple и Google Assistant.

Google веќе се соочува со големи казни од Европската комисија, која посочи дека компанијата го користела својот популарен мобилен оперативен систем Android за да ги спречи своите конкуренти, практика која датира од 2011 година.

Google не одговори веднаш на барањето за коментар од Ројтерс.

Европската комисија одби да коментира и ги упати новинарите кон изјавата на еврокомесарот за конкуренција Маргрет Вестагер на 9 јуни за време на прес -конференција за резултатите од секторската истрага за Интернет на нештата (IoT), во која испитаниците изразија загриженост за централната улога на гласовните асистенти. паметни уреди и услуги и однесување што негативно влијае на конкуренцијата.

„Постои загриженост во врска со обидите да се ограничи бројот на гласовни асистенти достапни на паметните уреди“, рече тогаш Вестагер.