Evergrande EV продава дел од својот оддел за електрични возила

19

Кинеската Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd. продаде 900 милиони акции по цена од по 3 хонгкогшки долари, пренесе Bloomberg LP. Зделката е 15% пониска од цената на затворањето во петокот во Хонг Конг, се вели во соопштението на компанијата со седиште во Гуангжу. Акциите, кои претставуваат 9% од компанијата, се продадени на најмалку шест инвеститори, соопшти компанијата. По продажбата, средствата паднаа на 3,42 хонгконгшки долари на почетокот на тргувањето во понеделникот.

Договорот е продолжение на продажбата од 10 ноември, кога компанијата собра 64 милиони долари.

Evergrande NEV уште во септември предупреди дека се соочува со сериозен недостиг на средства, што одразува некои од финансиските проблеми со кои се соочува матичната компанија. Стартапот соопшти дека престанал да плаќа некои оперативни трошоци, а добавувачите престанале да работат. Ова ги зголемува стравувањата дека нема да започне масовното производство на долгоочекуваните електрични возила.

На својот врв, Evergrande NEV беше едно од највредните средства во империјата на основачот на Evergrande – Хуи Ка Јанг и потенцијален извор на средства за поддршка на развивачот. Акциите паднаа од рекордно високо ниво од 72,25 хонгкогшки долари во февруари.

„Evergrande сега е подготвен да преземе широк опсег чекори за подобрување на својата ликвидност“, напишаа кредитните аналитичари на Bloomberg Intelligence, Даниел Фан и Хуи Јен Таи.