Европските авиокомпании летово очекуваат рекорден број патници

9

Европските авиокомпании се подготвуваат за рекорден број патници ова лето, бидејќи побарувачката за авансни резервации е силна, и покрај економските проблеми и високите цени на билетите.

Последните резултати во трите големи европски нискобуџетни компании, Rayanair, Easyjet и Wizz Air, покажуваат рани знаци на силна слаба побарувачка, како и зголемување на цените на билетите, пишува Financial Times.

Индикациите дека потрошувачите им даваат приоритет на патувањата ги поттикнаа авиокомпаниите да го зголемат бројот на летови во текот на летото. Се проценува дека европските авиокомпании ќе имаат 817,5 милиони седишта на располагање во периодот од април до октомври, што е најголема бројка досега.

„Побарувачката останува многу силна ширум светот“, рече извршниот директор на Wizz Air, Јозеф Варади. „Изиџет“ потврди дека цените се значително повисоки од лани и дека во најфреквентните периоди на резервации од почетокот на оваа година полнеле два авиони во минута.

Прилагодениот оперативен профит за шесте најголеми европски авиокомпании се очекува да достигне 10,5 милијарди евра во 2024 година, според проценките на софтверската компанија FactSet, од 9,2 милијарди евра минатата година.

Јануари е еден од најпрометните периоди за резервации за одмор, обезбедувајќи увид во трговијата на крајот на годината. Цените на авионите во Европа беа меѓу 20 и 30 отсто повисоки во летото 2023 година во споредба со 2019 година, покажуваат податоците објавени од ЕУ во октомври.