Европските берзански индекси нерамномерни, благ пад на цената на златото

13

Европските берзански индекси денеска се нерамномерни, а на берзите во исто време е забележан благ пад на цените на златото и нафтата. Франкфуртската берза DAX денеска во 9:15 часот падна на 18.350,50 поени, францускиот CAC 40 на 8.143,28 поени, додека лондонски FTSE 100 се искачи на 7.950,30 поени, а московски MOEX на 3.394,80 поени.
Вредноста на американскиот берзански индекс Dow Jones падна на 39.127,14 поени пред отворањето на берзата денеска, додека S&P 500 индексот се искачи на 5.211,49 поени, а вредноста на Nasdaq индексот на 16.277,46 поени.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта паднала на 85.482 долари, а на нафтата „брент“ на 89.442 долари.

На отворањето на берзата ТТФ европските фјучерси на гас се продаваа по цена од 27,785 евра за мегават-час.

Цената на златото падна на 2.295,31 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата падна на 5,5912 долари за бушел (бушел е 27,216 кг).

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08425, што е приближно исто како и во средата.