Еврото и доларот речиси изедначени

35

Курсот на еврото во однос на доларот падна на рекордно ниско ниво во последните 20 години, под 1,01 долар. Последен пат ваква стапка е забележана во декември 2002 година. Еврото во однос на доларот во петокот наутро падна на 1,0081 долари, од 1,0159 долари претходниот ден.

Покрај еврото, падот го забрзаа и некои други валути, па јапонскиот јен падна од 135,98 на 135,86 за долар. Индексот на доларот (курс во однос на кошницата валути на шест земји, американски трговски партнери) порасна за 0,33 отсто на 107,49 поени, пренесува Комерсант. Кинеската валута ослабе и во однос на доларот, на 6,7482 јуани.

Од друга страна, руската валута зајакна на ниво од 60 рубљи за еден долар, односно 61,8 рубљи за едно евро. Рубљата извесен период ја загуби вредноста, како што соопшти Централната банка на Русија, па во средата се тргуваше по курс од 64 рубљи за еден долар, односно 66 рубљи за еврото, но во четвртокот повторно доби на вредност и петок.

Претходно, некои руски претставници зборуваа за потребата од враќање на рубљата на „рамнотежен девизен курс“. Според вицепремиерот, најповолниот курс за руската економија би бил од 70 до 80 рубљи за долар. Министерот за економија Максим Решетников оцени дека силниот курс на рубљата е неконкурентен и може да доведе до проблеми во спроведувањето на програмата за замена на увозот.

Британската фунта закрепна од најниското ниво во последните две години, откако премиерот Борис Џонсон во четвртокот поднесе оставка под притисок и поднесе оставка како лидер на конзервативците. Во средата, фунтата падна на најниско ниво во однос на доларот од март 2020 година, на 1.187 долари, пишува Гардијан.