Еврото на најниско ниво во однос на доларот од 2016 година

25

Во текот на девизното тргување во четвртокот, американскиот долар падна во однос на јапонскиот јен, но зајакна во однос на еврото и британската фунта. Трговците ги оценуваат податоците за динамиката на потрошувачките цени во САД, објавени ден претходно.

Утрово курсот на заедничката европска валута во однос на доларот падна за 0,54% на 1,0457 долари за евро во споредба со 1,0513 долари за евро на затворањето на пазарот во средата. Единствената валута падна на најниско ниво од 2016 година под 1,05 долари за евро во втората недела од мај, бидејќи доларот е силен, а инвеститорите и понатаму се загрижени за ризикот од стагфлација во Европа, забележува Trading Economics.

Британската фунта поевтини за 0,32% и се тргуваше на пазарот за 1,2196 долари за фунта наспроти 1,2251 долари за фунта на крајот од вчерашната сесија. Американската валута падна во однос на Јапонија за 0,57% до 129,10 јени за долар од 129,97 јени за долар еден ден претходно.

Индексот ICE, кој ја покажува динамиката на доларот во однос на шестте валути (евро, швајцарски франк, јен, канадски долар, фунта стерлинг и шведска круна), денеска додаде 0,26% на неговата вредност, а поширокиот индекс на доларот WSJ – 0,23%.

Како што е соопштено, потрошувачките цени (CPI) во САД во април пораснале за 8,3% во споредба со истиот месец минатата година по скокот од 8,5% во март, што е рекорд во последните 40 години.

Аналитичарите анкетирани од Блумберг, во просек, очекуваа помал пораст на потрошувачките цени – до 8,1%.

Според шефот на Банката на федерални резерви на Сент Луис, Џејмс Балард, тие се подготвуваат да продолжат да ги качуваат каматните стапки при новите податоци за инфлацијата. Балард изјави во интервју за Yahoo Finance дека изгледите за подигање на
каматата на половина процентен поен на следните состаноци на Федералните резерви на САД остануваат, додека тој останува скептичен за потребата од поагресивни мерки.

ФЕД ги зголеми каматните стапки по состанокот на 3-4 мај за 50 базични поени на 0,75-1% годишно. Каматната стапка се зголеми одеднаш за 50 б.п.. За прв пат од 2000 година, на прес-конференција по состанокот, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека регулаторот ќе размисли за зголемување на каматните стапки за 50 базични поени во текот на следните неколку состаноци, но веднаш ќе ја зголеми стапката за 75 б.п.. не се дискутира активно.