Фармацевтски гигант во тешка ситуација – дали е на работ на колапс?

16

Битката за најконтроверзниот хербицид во светот – глифосат – трае со години, а во 2018 година ѝ се приклучи и германскиот фармацевтски гигант Баер со купување на неговиот производител Монсанто.

Од 160.000 тужби во САД поврзани со овој хербицид, склучени се само 113.000, а викендов е платена рекордна казна од 2,2 милијарди долари, пренесува Б92.

Пропадна и надежта дека новиот извршен директор ќе најде брзо решение за повеќегодишната драма. Во меѓувреме, акциите на компанијата дополнително паднаа.

Има ли надеж за германскиот гигант кој се бори?

Во текот на викендот, судот во Филаделфија пресуди дека Баер мора да плати отштета од 2,2 милијарди долари. Човекот кој се разболел од рак го обвини хербицидот на Баер Roundup, кој ја содржи контроверзната активна состојка глифосат, која долго време е тема на дискусија во Европа.

Тоа е најголемата казна на која Баер е осуден во судски спор поврзани со овој хербицид. Акционерите на Баер, пак, се во шок – акциите на компанијата, кои веќе забележаа голем пад, загубија дополнителни пет отсто од вредноста, објави Тпортал.

Од друга страна, Баер, врз основа на бројни студии, продолжува да негира дека глифосатот има канцероген ефект и планира да поднесе жалба на пресудата. А шансите казната да биде значително намалена се доста добри. Но, тоа не го менува фактот дека Баер се најде во тешка позиција во САД и дека драмата со глифосат ќе продолжи уште долго.

Во 2018 година, Баер го купи производителот на глифосати Монсанто за 63 милијарди долари, што е најголемата странска инвестиција на германска компанија во историјата. Поради производите на Монсанто, прометот на компанијата е зголемен, но се бори и со големи долгови и судски процеси, а во годината кога ја презеде, го загуби првиот судски спор.

Оттогаш, акциите на Баер изгубија половина од вредноста. Долго време беше највредната компанија на германската берза, а сè уште е најголемата германска фармацевтска компанија.

Но, насоката по која Баер тргна со преземањето на Монсанто им предизвикува многу главоболки на акционерите.

Во 2022 година Баер имаше промет од над 50 милијарди евра и оствари рекорден профит од 4,15 милијарди евра, но половина од тоа отпаѓа на земјоделскиот сектор. Но, токму земјоделскиот сектор му прави проблеми.