Финансиски гуру предупредува: Доаѓа економски колапс, инвестирајте во злато, сребро и биткоин

623

Американски финансиски гуру, основач на Rich Dad Company, инвеститор и автор на новото бестселер издание на NYT, книгата Rich Dad Poor Dad, Роберт Кијосаки, продолжи да предупредува на “најголемиот економски колапс во светска историја“. Во исто време, тој советува да се инвестира во злато, сребро и биткоин.

“Следната несреќа во основа е лавина што ја чека последната снегулка, а од 2008 година сè што се случува е акумулација на долг на планината. Само се чека да падне следната снегулка. И тоа ќе биде најголемо во светската историја. Тоа е само додавање на поголем долг за лавината “, рече Кијосаки, пренесува Yahoo Finance.

Кијосаки уверува дека најголемиот финансиски меур во светската историја станува сè поголем и дека прашањето не е дали ќе има, туку кога ќе пукне.

“Ова е најголемиот колапс во светската историја. Ќе купам уште злато и сребро. Биткоинот се очекува да падне на 24.000 долари. Најдоброто време за богатење е колапс “, напиша неодамна на Twitter.

Тој посочи дека верува дека е прашање на време кога кинескиот јуан и американскиот долар ќе бидат заменети со криптовалути како што е fedcoin.

Неговиот совет до младите инвеститори за тоа како да се подготват за претстојниот колапс, тој порачува да бидете капиталисти и да изградат бизнис што добро се одвива во падови и подеми.

Кијосаки е автор на 26 книги преведени на 51 јазик и продадени во повеќе од 41 милиони примероци. Тој беше мета на критики за промовирање на принципот “брзо збогати се“, а некои од учесниците на неговите семинари и предавања поднесоа колективни тужби против него за лажни ветувања.

Фото: Freepik